Emtia Haberleri

Altın 1.900 dolar desteğini test ediyor

Altın, Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayacağına dair piyasa beklentisinin azalmasıyla yükselen dolar ve tahvil getirilerinin etkisiyle Mart’tan bu yana en düşük kapanış seviyesine yakın seyretti.

Altın, yatırımcıların Fed’in gelecek yıl ve sonrasında faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini azaltmasıyla tahvil getirilerinin ve doların artmasıyla Mart ayından bu yana en düşük kapanışına yakın seyretti.

Artan tahvil getirileri ve güçlenen dolar faiz getirisi olmayan değerli metal için olumsuz olduğundan altının Haziran sonunda kısa bir süre için kırdığı ons başına 1.900 dolar eşiğini yeniden test ediyor.

Spot altın ons başına 1.905 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.655 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Öte yandan dolar Çin’den gelen bir dizi hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin ülkenin büyümesiyle ilgili endişeleri artırması sonrası yuanda yaşanan düşüşten de destek görüyor.

Cansız talebe rağmen Şanghay’daki altının primi Londra’dakinin fiyatına göre artıyor. Yerel yatırımcılar bu eğilimin hükümetin ithalat üzerindeki kısıtlamalarında kaynaklandığını değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X