Emtia Haberleri

Altın 7 haftanın en düşüğüne yakın

Altın, ABD’de swap yatırımcılarının yeni bir faiz artışına dair fiyatlamalarını yüzde 50’nin üstüne çıkarmasıyla Haziran sonundan bu yana en düşük seviyesine yakın seyretti.

Altın beklentilerin üstünde gelen ABD perakende satış verilerinin, yatırımcıların bu yıl Fed’in yeni bir faiz artışına ilişkin fiyatlamaları artırmasıyla tahvil getirilerinin yükselmesine neden olmasının ardından Haziran sonundan bu yana en düşük seviyesine yakın seyretti.

Spot altın ons başına 1.905 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.660 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Salı günü gelen perakende rakamları, politika yapıcıların parasal sıkılaştırmaya devam etmesi için gerekçeyi güçlendirirken ABD tahvil getirilerinde bir ralliye yol açtı.

Artan faizler ve tahvil getirileri geleneksel olarak altın ile negatif korelasyona sahip.

Swap yatırımcıları, bu yıl başka bir Fed artışı olasılığını yüzde 50’nin hafif üstüne çıkardı. Bu fiyatlama, altının kayıplarını azaltmadan önce 29 Haziran’dan bu yana ilk kez ons başına 1.900 doların altına düşmesine yardımcı oldu.

Değerli metal Mart ortasından bu yana en düşük kapanışını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X