Emtia Haberleri

Altın fiyatlarında yeni rekor: Çeyrek altın 2 bin TL’yi aştı

Altın fiyatlarında yeni rekor: Çeyrek altın 2 bin TL'yi aştı

 Gram altın 1.229 TL ile tarihi yüksek seviyeye çıktı.

Yurt içinde altın fiyatları rekor kırıyor

ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesini görürken gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Dolar/TL rekor seviyeden işlem görüyor

Bankacılık sektöründeki krizi engellemek için önemli merkez bankaları likidite kaynağı sağlarken döviz tarafındaki hareketler sınırlı kalıyor. Oynaklık olarak zayıf kalan dolar/TL fiyat olarak 19,02 ile rekor seviyeden işlem görüyor.

Bu hafta yapılacak FOMC toplantısı Fed’in bankacılık krizi karşısında sıkı para politikasını ne kadar sürdüreceği sorusuna cevap aranması açısından önemli olacak. Öte yandan Avrupa’daki orta ölçekli bankalar başta olmak üzere bankalardaki mevduat hareketleri hisselerdeki fiyatlamada belirleyici olacak.

Küresel resesyon endişesini artıran bankacılık krizi nedeniyle risk iştahındaki azalma altının ataklarını hızlandırıyor. Ons fiyatı Ağustos 2022’de 2.074 doları ile en yüksek seviyeyi görmesinin ardından Mart 2021’de 2.070 dolara çıkmıştı. Bugün görülen seviye ise rekor sonrası test edilen ikinci zirve. Haftanın devamında resesyon endişelerinin artması halinde altın ilerleyişine devam edebilir. Bu durumda yurt içi altın fiyatlarında da yeni zirveler görülebilir.

Yazar: Deniz Engin

via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X