Emtia Haberleri

Altın, risk algısındaki artışla yükselişe geçti

Altın, risk algısındaki artışla yükselişe geçti

Altın dünkü seansta yukarı doğru hamlesini sürdürerek son altı haftanın zirvesini yükseldi.

Seansa 1.903 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, Avrupa seansının açılışına kadar alıcılı seyir izleyerek 1.886 dolar/onsla günün en düşük seviyesini kaydetti. Silicon Valley Bank’ın batması sonrası gözler, yüzde 10 ortağı olan Credit Suisse’e çevrildi.

Banka batışlarının bulaşıcılığı kaygısıyla Credit Suisse hisseleri, yüzde 30 gibi bir değer kaybı yaşadığı sırada altın, güvenli liman olma özelliğiyle öne çıktı ve 1,936 dolar/onsla seansın en yüksek seviyesini kaydetti. Credit Suisse’in olası sermaye ihtiyacında, İsviçre Merkez Bankasının gerekli likiditeyi sağlayabileceği açıklaması yaptı. Bu açıklama piyasaları kısmen toparlarken altının 1.919 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 0,8 kazancı hanesine yazmış oldu.

Gümüş, dünkü seansta alıcılı bir seyir izleyerek 22,38 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak Şubat’tan bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Ancak seans sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden, seans kapanışını 21,78 dolar/onstan yaparak yüzde 0,4 kazancı hanesine yazdı.

Platin dünkü seansta satıcılı bir günü geride bıraktı. 982 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, yaşadığı satıcılı seyirle 961 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 2,5 değer kaybını hanesine yazdı.

Paladyum günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken, 1.500 dolar/onsun altına geri dönmüş oldu. 1.507 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 1464 dolar/onstan seans kapanışı yaparak yüzde 2,8 kaybı hanesine yazdı.

Kaynak: TROY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X