Emtia Haberleri

Altında art arda 4. haftalık düşüş

Altın, Fed tutanaklarında yetkililerden gelen şahin mesajlar ve Perşembe günü yayımlanan ilk işsizlik maaşı başvurularının beş haftanın en büyük düşüşünü kaydetmesiyle art arda dördüncü haftasını düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Altın, ABD’de istihdam verisinin güçlü gelmesi sonrası para politikası yapıcıların faizleri yükseltmekten vazgeçmeyeceği yönündeki spekülasyonları güçlendirmesiyle art arda dördüncü kez haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın ons başına 1.890 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.650 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Çeyrek altın 2.711 liradan, Cumhuriyet altını 10.944 liradan satılıyor.

Perşembe günü yayımlanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları son beş haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Rakamlar, sağlıklı ekonominin işverenleri personel sayısını azaltma konusunda isteksiz hale getirerek Fed’in şahin yetkilileri arasında daha fazla sıkılaştırma ihtiyacı olduğu düşüncesini güçlendirdi.

Çalışma Bakanlığı verileri merkez bankası faizlerinin zirve yaptığı görüşüne meydan okurken tahvil getirilerinde daha fazla artışa destek oldu.

Bu durum Mayıs ayında gördüğü 2023 zirvesinden yaklaşık yüzde 8 düşen altın üzerinde giderek daha fazla baskı oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X