Emtia Haberleri

Altında art arda ikinci haftalık yükseliş

Altın, ABD’de beklentilerle uyumlu gelen enflasyon göstergesinin etkisiyle Fed’in faiz artırmasına yönelik baskının hafiflemesi sonrası art arda ikinci haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Altın, ABD Fed’in izlediği enflasyon verisinin ekonomistlerin öngörüleriyle uyumlu gelmesinin ardından tahvil getirilerindeki düşüşün etkisi ve Fed’in üzerindeki faiz artırımıyla ilgili baskıları hafifletmesi sonrası art arda ikinci kez haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın ons başına 1.940 dolar seviyelerine yakın seyrediyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.665 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Çeyrek altın 2.740 liradan, Cumhuriyet altını 11.070 liradan satılıyor.

Fed’in temel enflasyona ilişkin tercih ettiği gösterge olan çekirdek PCE 2020’nin sonundan bu yana art arda en küçük artışını kaydederek swap yatırımcılarının bu yıl başka bir artış yapılacağına dair fiyatlamalarını azaltmalarına yol açtı.

10 yıllık tahvil getirisi, son zamanlarda en son 2007’de görülen seviyelere ulaşması sonrası gerilemesini sürdürdü. Yüksek faizler ve tahvil getirileri faiz getirisi olmayan altın için genellikler olumsuz etkiye sahiptir.

Yatırımcılar Cuma günü ilerleyen saatlerde yayımlanacak olan ve Ağustos ayında daha küçük bir artış göstermesi beklenen ABD tarım istihdam verisini yakından takip edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X