Ekonomi Haberleri

Altında Asya desteği

Altın, doların sekiz haftalık yükseliş serisinin ardından Asya merkez bankalarının para birimlerini koruma amaçlı önlemler alması sonrası gerilemesiyle yükselişe geçti.

Altın, Asya’nın en büyük merkez bankalarının doların yükselişine karşı aldıkları önlemler sonrası yükselişe geçti.

Spot altın ons başına 1.925 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.665 seviyelerinden alıcı buluyor.

Çeyrek altın 2.735 lira, Cumhuriyet altını da 11.040 liradan satılıyor.

Doların Cuma günü art arda sekizinci haftalık yükseliş serisi, Çin Merkez Bankası’nın yuanın değerini korumak için önlemler alması ve Japonya Merkez Bankası’nın nihai bir para politikasına işaret ederek yenin yükselmesine neden olmasıyla sona erme tehlikesiyle karşı karşıya. Altın, ABD para birimi üzerinden fiyatlanması nedeniyle dolar ile negatif korelasyona sahip.

Öte yandan yatırımcıların dikkati, bu hafta yayımlanacak olan ve Fed’in faiz patikasına ilişkin görünümü açısından kritik ABD enflasyon verisine çevrilmiş durumda.

ABD ekonomisinin onlarca yılın en agresif sıkılaştırma döngülerinden birine karşı gösterdiği direnç nedeniyle verilerin 14 ayın en büyük aylık sıçramayı göstermesi bekleniyor.

Tahvil yatırımcıları Fed’in daha gidecek yolu olduğuna dair fiyatlamalarını artırırken swap piyasaları Kasım ayında yeni bir faiz artırımı ihtimalini yaklaşık yüzde 50 ihtimalle fiyatlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X