Emtia Haberleri

Altında Fed ve Hindistan fiyatlaması

Altında Fed ve Hindistan fiyatlaması

Altında Fed cephesinden gelen enflasyona ilişkin vurgular yeni haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalar üzerinde baskı yarattı. Piyasada Fed ile birlikte Hindistan’dan gelen sinyaller de izleniyor. Dünya Altın Konseyi ikinci en büyük tüketici olan Hindistan’da fiyatların rekor seviyeye ulaşmasının yerel alıcıların bekleyişe geçerek talebi düşürmesine neden olduğunu belirtti.

Altın, Fed yetkililerinin son yorumları sonrasında yeni haftaya düşüşle girdi.

Spot altın ons başına 1966’nın altını test ederken, gram altın ise 1206 TL’yi gördü.

Altın, önceki üç haftaya göre neredeyse yüzde 10 yükseldikten sonra geçen haftayı yüzde 0,6 düşüşle tamamlamıştı.

Bankacılık krizi, Fed’in daha fazla faiz artışına gideceğine dair beklentileri azaltırken swap yatırımcıları bu yıl birden fazla faiz indirimini fiyatlamaya başladılar. Düşük faiz oranları genellikle değerli metalin fiyatı üzerinde olumlu etkiye sahip.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari haftasonu bankacılık sektöründeki kargaşanın ABD’de resesyon riskini artırdığını, ancak bunun ekonomi ve para politikası için ne anlama geldiğini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Kashkari’nin yorumları Cuma günü enflasyonun en önemli öncelik olmaya devam ettiği ve daha fazla sıkılaştırma gerekebileceğini söyleyen Fed yetkililerinden daha ihtiyatlı olarak yorumlandı.

Dünya Altın Konseyi Hindistan’da altın fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının normalde önümüzdeki ay önemli bir talep dönemi olan Diwali festivali döneminde yerel alıcıları caydırdığını kaydetti.

Dünyanın en büyük ikinci tüketicisi olan Hindistan’da altın vadeli işlemleri geçtiğimiz hafta 10 gram başına 734 dolar ile rekor seviyeye sıçramıştı. Ülke kullandığı altının neredeyse tamamını ağırlıklı olarak İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ithal ediyor.

Fed’in fiyat baskılarının altında yatan nedenlere ilişkin tercih ettiği ölçüsünü gösteren veriler Cuma günü yayımlanacak ve enflasyonun Fed’in hedefinin oldukça üzerinde yüksek kaldığını göstermesi bekleniyor.

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X