Ekonomi Haberleri

AMB/ Guindos: Bankacılıktaki kargaşa faiz politikasını gölgeliyor

AMB/ Guindos: Bankacılıktaki kargaşa faiz politikasını gölgeliyor

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, bankacılık sektörünün “çok yüksek bir belirsizlik döneminden geçtiğini” ve bunun, faiz politikasında toplantı bazında bir yaklaşım gerektirdiğini söyledi.

Pazar günü AMB’nin web sitesinde yayınlanan Business Post ile yaptığı röportajda, “Şimdi soru, ABD bankacılık sistemindeki ve Credit Suisse’deki olayların Euro Bölgesi ekonomisini nasıl etkileyeceğidir. Önümüzdeki haftalar ve aylarda, bunların finansman koşullarında ek bir sıkılaşmaya yol açıp açmayacağını değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Guindos, Credit Suisse Group AG’nin düşüşünün ardından Avrupa Merkez Bankası’nın finansal istikrar açısından temel kaygısının; Avrupa’da finansal sistemdeki payı giderek artan ve zaman içinde çok fazla risk alan banka dışı kuruluşların durumu olduğunu söyledi.

Guindos ,”Banka dışı kuruluşların denetçisi değiliz, ancak banka dışı kuruluşlar, denetlediğimiz geleneksel bankalarla birbirine bağlı ve bu nedenle bu sektöre de bakıyoruz” dedi.Guindos, bankaların asgari gerekliliklerin çok üzerinde çok daha iyi sermaye ve likidite pozisyonlarına sahip olması nedeniyle durumun 2008’deki mali krizden oldukça farklı olduğunu söyledi.


via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X