Ekonomi Haberleri

AMB/Schnabel: Çekirdek enflasyon düşene kadar faiz artırımlarına devam edeceğiz

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Banka’nın çekirdek enflasyonda sürdürülebilir düşüş görene kadar borçlanma maliyetlerini yükseltmeye devam edeceğini söyledi.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın çekirdek enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğünü görene kadar borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edeceğini belirterek, piyasanın faiz indirimi beklentilerinin yersiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Schnabel, AMB’nin geçen hafta faiz artırımlarının hızını yavaşlatma kararını destekledi, ancak bunun, sert dalgalanmaları nedeniyle genellikle gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek fiyatlarda sürekli bir düşüş görene kadar devam edeceğini söyledi.

Frankfurt’ta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Schnabel, “Bugünkü verilere göre, enflasyonu yüzde 2 hedefimize zamanında geri getirmek için daha fazlasını yapmamız gerektiğine hiç şüphe yok. Çekirdek enflasyonun da sürekli olarak düştüğü netleşene kadar oranları kararlı bir şekilde yükselteceğiz” dedi.

Schnabel, faiz oranlarının muhtemelen uzun süre yüksek kalacağını ve bazı piyasa katılımcılarının bu yıl beklediği faiz indirimlerinin “pek olası olmadığını” da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp
Sorularınız mı var?
Merhabalar, nasıl yardımcı olabiliriz?