Ekonomi Haberleri

AMB’de temkinli patika sesleri yükseliyor

AMB'de temkinli patika sesleri yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi ve bankanın en şahin yetkililerinden biri olan Robert Holzmann, AMB’nin önümüzdeki üç toplantı boyunca faiz artırıp artırmayacağı konusunda sorulan soruya “Bu olasılığı reddedemem ancak mutlaka olacağını da söyleyemem” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, bankacılık sistemindeki son çalkantıyı takiben AMB’nin önümüzdeki üç toplantı boyunca faiz artışı yapıp yapmayacağı konusunda yorumda bulundu.

UBS Group AG’nin Credit Suisse Group AG’yi devralmasıyla sonuçlanan dalgalanmaların finansal sistemdeki likiditenin azalmasına yol açtığını belirten Holzmann, bu durumun enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini söyledi.

AMB’nin önümüzdeki üç toplantı boyunca faiz artırma ihtimalini reddedemeyeceğini belirten Holzmann, “Artışın mutlaka olacağını da söyleyemem.” dedi.

AMB yetkilileri geçen hafta gerçekleştirilen toplantıda, bir sonraki adım hakkında herhangi bir yönlendirme yapmazken, Başkan Christine Lagarde Pazartesi günü yaptığı açıklamada, belirsizliklerde artış olduğunu ve bu durumun faiz kararında veri odaklı çalışmalarına neden olacağını belirtti.

AMB son toplantıda faizi 50 baz puan artırdı

Avrupa Merkez Bankası 16 Mart’ta gerçekleştirdiği son toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizleri 50 baz puan artırmıştı. Bu karar ile banka ana refinansman faizini yüzde 3,50; marjinal fonlama tesisini yüzde 3,75 ve gecelik mevduat faizini ise yüzde 3 seviyesine çıkardı. Karar metninde enflasyonun uzun bir süre çok yüksek seviyede kalacağı öngörüsü yer aldı. Metinde ayrıca belirsizliğin veri odaklı bir yaklaşım gerektirdiği ifade edildi.

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X