Şirket Haberleri

Arm, Nasdaq’ta halka açılmak için beklenen başvuruyu yaptı

SoftBank Group Corp bünyesindeki İngiliz çip dizayn şirketi Arm Holdings, Nasdaq’da halka açılmak için beklenen başvuruyu yaptı.

SoftBank’ın sahibi olduğu çip tasarımcısı Arm Holdings, Nasdaq’da halka açılmak için beklenen başvuruyu yaptı. Böylece, ABD’nin neredeyse iki yıl içindeki en büyük ilk halka arzı için geri sayım başladı.

Arm, elektrikli otomobil üreticisi Rivian’ın 70 milyar dolarlık ilk piyasa değeriyle listelendiği Kasım 2021’den bu yana ABD’de halka arzı tamamlayan en değerli şirket olma yolunda ilerliyor.

Masayoshi Son liderliğindeki SoftBank, İngiltere merkezli Arm’ı 2016 yılında 32 milyar dolara satın aldı. Pazartesi günkü başvuru, SoftBank Grubu ile Japon holdingin yönettiği bir yatırım aracı olan Vision Fund arasında bu ayın başlarında yapılan bir dahili işlemin Arm’a 64 milyar dolar değerinde olduğunu doğruladı.

Joe Biden yönetiminin ABD’li yarı iletken şirketlerinin ABD’deki faaliyetlerine yönelik kısıtlamaları artırdığı bir dönemde, Arm’ın gelirlerinin neredeyse dörtte biri için Çin’e bağımlı olduğunu ortaya koyuyor. Arm’ın Çin’deki işleri ne kendisinin ne de SoftBank’ın kontrolünde olmayan yerel bir şirket aracılığıyla yürütülüyor.

Arm’ın tasarımları, yüzde 99’un üzerinde pazar payıyla her akıllı telefonda yer alan çipler üzerinde neredeyse tekele sahip. Başvuruda şirket “Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin Arm tabanlı ürünler kullandığını tahmin ediyoruz” dedi.

Arm, halka arz başvurusunda Barclays Plc, Goldman Sachs Group Inc., JPMorgan Chase & Co. ve Mizuho Financial Group Inc’in halka arza liderlik edeceklerini belirtti. Halka arz için oluşturulan konsorsiyumda 24 banka ve aracı kurum daha bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X