Ekonomi Haberleri

Asya borsaları Biden-Şi görüşmesi sonrası düşüşte

Asya piyasaları yatırımcıların Biden-Şi toplantısını değerlendirirken bir miktar düşüş yaşıyor.

Asya-Pasifik piyasaları, yatırımcıların ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasındaki üst düzey tartışmaları sindirmesiyle Perşembe günü düşüş yaşarken, ABD enflasyonundaki düşüşe ilişkin iyimserliğin gün boyunca devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

Biden ve Şi, bir yıl aradan sonra ilk yüz yüze görüşmelerinde Çarşamba günü San Francisco dışında bir araya geldi. Görüşmeler, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği konferansının oturum aralarında gerçekleşti ve ABD ile Çin arasında devam eden gerilimlerin ortasında üst düzey iletişimi artırma çabalarının bir parçasıydı.

ABD enflasyonuna ilişkin bir başka okuma, toptan eşya fiyatlarını ölçen Ekim ayı üretici fiyat endeksinin yüzde 0,5 düşerek Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetti.

Ayrı bir gelişmede, Güney Kore Borsaları normalden bir saat geç, yerel saatle sabah 10’da açıldı. Gecikmeli açılış, üniversite giriş sınavları ülke çapında yürütülürken trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiği rahatlatmayı amaçlıyordu.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,28 düşüş yaşarken Kosdaq yüzde 0,3 arttı.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,68, Topix ise yüzde 0,36 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,2 düşüşle açılırken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,06 düştü.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,64 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X