Ekonomi Haberleri

Asya borsaları bölgeden gelen verilerle düşüşte

Yatırımcıların Japonya ve Güney Kore verilerini izlemesiyle Asya piyasaları düşüşte

Yatırımcıların Japonya ve Güney Kore’den gelen önemli ekonomik verileri değerlendirmesiyle Asya-Pasifik piyasaları genel olarak düşüş yaşadı.

Güney Kore’de Ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 2 ile Haziran 1999’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bu arada Japonya’daki kurumsal güven Eylül ayında hem üreticiler hem de imalatçı olmayanlar arasında düştü.

Büyük üreticiler arasındaki güven Ağustos’taki +12 seviyesinden +4’e geriledi. İmalatçı olmayanlar endeksi Eylül ayında dokuz puan düşerek +23’e geriledi.

Japonya’da Nikkei 225 üç günlük galibiyet serisinin ardından yüzde 0,43 kayıpla düşerken, Topix yüzde 0,27 ile daha küçük bir kayıp yaşadı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,16 oranında değer kaybederken Kosdaq endeksi yüzde 1,16 kayıp yaşadı. Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi önceki kazanımlarını tersine çevirerek yüzde 0,25 oranında değer kaybederken, Çin ana karasındaki hisse senetleri de düştü ve CSI 300 yüzde 0,92 oranında değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X