Ekonomi Haberleri

Asya borsaları borç tavanı anlaşması umutlarıyla yükselişte

Asya piyasaları, Wall Street’in borç tavanı anlaşması umutlarıyla yükselmesiyle yükseldi.

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Başkanı Joe Biden ve kongre liderlerinin ABD borç tavanını yükseltmek ve temerrüde düşmekten kaçınmak için bir anlaşmaya adım adım yaklaşma umutlarıyla yükseldi.

Meclis Başkanı Kevin McCarthy, “hafta sonuna kadar bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu” söyleyerek, daha fazla müzakere için “daha iyi bir sürecin” başladığını söyledi. Beyaz Saray, Biden’ın müzakerelere odaklanmak için Asya gezisini kısalttığını söyledi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1,46 yükseldi ve Topix, yatırımcıların Japonya’nın Nisan ayı ticaret verilerini daha fazla değerlendirmesiyle yüzde 1,03 yükseldi. İthalat beklenenden daha fazla düşerken ihracat da ekonomistlerin tahminlerini kaçırdı. Asya sabah ticaretinde Güney Koreli Kospi yüzde 0,62 ve Kosdaq yüzde 0,11 yükseldi.

Avustralya’da da hisse senetleri yükseldi, S&P/ASX 200 yüzde 0,55 yükseldi ve ülkedeki işsizlik oranı Nisan’da ekonomistlerin yüzde 3,5’lik beklentisini aşarak yüzde 3,7’ye ulaştı.

IG analisti Tony Sycamore bir e-postada, “Ard arda ikinci gün daha yumuşak iç veri, şahin bir Avustralya Merkez Bankası’nın Haziran’daki toplantısında tekrar faiz artırmasını engellemek için yeterli olacaktır” dedi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Çarşamba günkü geç satıştan sonra toparlandı ve yüzde 1,3 yükseldi. Anakara Çin piyasaları da yükseldi, Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 0,18 ve Shanghai Bileşen Endeksi yüzde 0,44 arttı.

Wall Street’teki hisse senetleri çarşamba gününü üç ana endeksin de yüzde 1’in üzerinde artmasıyla ve Nasdaq Composite’in yüzde 1,28 ile en yüksek değer kazanmasıyla yükselişle kapattı. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 1,24 ve S&P 500 yüzde 1,19 yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X