Ekonomi Haberleri

Asya borsaları borç tavanı tasarısının onaylanmasıyla yükseldi

Asya piyasaları, Biden’ın borç tavanı tasarısını imzalamasının ardından yükseldi.

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’nin hafta sonu mali yükümlülüklerini yerine getirmemesini sağlayan borç tavanı yasasını imzalamasının ardından büyük ölçüde yükseldi.

Uzlaşmalı borç tavanı tasarısı Perşembe akşamı Senato’dan 63’e karşı 36’lık bir farkla geçti ve her iki taraftan da meclisin 60 oy barajını aşmak için yeterli desteği topladı. Çarşamba günü, yaklaşık 72 saat sonra 314-117’yi geçerek Meclis’ten geçti.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Pazartesi günü yüzde 0,26 artış gördü ve Cuma günkü seansta kaydettiği yüzde 4’lük artışın rallisini genişletti. Anakara Çin piyasaları, Şanghay Bileşik Endeksi marjinal bir düştü ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,25 düşüşle trendi destekledi.

Petrol vadeli işlemleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Suudi Arabistan’ın petrol üretimini günde bir milyon varil daha kısma kararında başı çekmesiyle de yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225, Mayıs ayında küresel emsallerine liderlik ettikten sonra yüzde 1,67 artışla daha da yükselirken, Topix yüzde 1,4 artışla açıldı. Yatırımcıların izlemesi gereken bir sonraki seviye, Temmuz 1990’dan bu yana en yüksek seviyesini kıracak olan 32.644 seviyesi olacak.

Güney Kore Kospi yüzde 0,32 yükseldi ve Kosdaq marjinal bir şekilde yükseldi. Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin merkez bankasının yarınki faiz kararı öncesinde yüzde 1,07 yükseldi.

Petrole 100 dolar tahmini

ANZ analistleri yaptıkları değerlendirmede, Fed’in faiz artırımlarını durdurması ve makroekonomik ters rüzgarların hafiflemesi halinde, Suudi Arabistan’ın üretim kısıntısının da desteği ile Brent petrol fiyatının daha önce işaret ettikleri 100 dolara çıkabileceğini vurguladılar.

Commonwealth Bank of Australia analistleri 2023 dördüncü çeyrekte Brent fiyatının 85 dolar/varil olacağını öngörürken, Goldman Sachs ise Aralık 2023 için fiyatı 95 dolar/varil olarak tahmin etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp
Sorularınız mı var?
Merhabalar, nasıl yardımcı olabiliriz?