Ekonomi Haberleri

Asya borsaları çoğunlukla yükseldi

Çin piyasaları beklenenden daha yumuşak bir deflasyonun ardından toparlanırken, Japonya rekor kıran yükselişini sürdürüyor.

Çin piyasaları, ülkenin Aralık ayı için beklenenden daha yumuşak deflasyon verileri açıklamasının ardından Cuma günü kayıplarını tersine çevirirken, Japonya piyasaları rekor kıran yükselişini sürdürdü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,16 yükselirken, Çin CSI 300 endeksi yüzde 0,35 yükseldi. Ülkenin tüketici fiyat endeksi yüzde 0,3 düştü; bu, ekonomistlerin beklediği yüzde 0,4’ün altında ve Kasım ayında görülen yüzde 0,5’lik düşüşten de düşüktü.

Ayrı olarak, hem gösterge Nikkei 225 hem de Topix, geçen hafta yükseliş göstererek 1990’dan bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Nikkei açılışta yüzde 2,1 yükseldikten sonra kazançlarının bir kısmını kaybederek yüzde 1,06 yükselirken, daha geniş anlamda Topix yüzde 0,18 yükseldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 marjinal bir düşüş yaşarken, Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,14 ve küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,95 kayıp yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X