Ekonomi Haberleri

Asya borsalarında Fed sonrası karışık seyir

Asya-Pasifik bölgesi, Fed’in faiz oranlarını genel olarak beklendiği gibi 25 baz puan artırarak federal fon oran aralığını Ağustos 2007’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5-yüzde 5.25’e getirmesinin ardından karıştı.

Fed, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde faiz artırımlarının durdurulabileceğine işaret etti. Bir önceki açıklamada yer alan “Komite, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşması için bazı ek politika sıkılaştırmalarının uygun olabileceğini tahmin ediyor” şeklindeki bir cümleyi atladı.

Bu sırada anakara Çin piyasalarında, İşçi Bayramı tatilinden döndükten sonra hisse senetleri düştü.

Caixin Çin satın alma yöneticilerinin 49,5 olan endeks verisine göre, Çin’in fabrika faaliyeti üç ay içinde ilk kez daralmaya girerken, Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,8 düştü ve Şangay Bileşik Endeksi yüzde 0,41 yükseldi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,07 ve Hang Seng Tech endeksi yüzde 0,78 arttı.

Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin ticaret fazlasının Mart ayında 15,27 milyar Avustralya dolarına yükselmesiyle yüzde 0,16 düştü.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,16 düşerken, Kosdaq marjinal yükseldi. Japon piyasaları Perşembe günü tatil nedeniyle kapalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X