Ekonomi Haberleri

Asya borsalarında olumsuz atmosfer

Asya piyasaları, Wall Street’in piyasa rallisinin duraklamasıyla düşüş gösterdi.

Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street’in piyasa rallisinde bir duraklama görmesi ve geniş piyasa endeksinin Ağustos 2022’den bu yana en yüksek kapanış seviyelerine yakın dalgalanmasıyla düştü.

Bölgedeki yatırımcılar ayrıca bu hafta açıklanan ekonomik verileri de değerlendirdi.

Avustralya hisse senetleri, ülkenin ticaret fazlasının Nisan ayında 11,16 milyar Avustralya dolarına (7,44 milyar dolar) beklenenden fazla düşmesinin ardından marjinal bir düşüş yaşadı.

Japonya’da Nikkei 225, marjinal düşüşle Çarşamba gününden itibaren düşüşünü sürdürürken, Topix düz çizgiye yakın işlem gördü. Japonya’nın ilk çeyrek için yıllıklandırılmış GSYİH’sı, ekonomistlerin beklediği yüzde 1,9’un ve ön rakamlarda yayınlanan yüzde 1,6’nın üzerinde, yüzde 2,7’ye revize edildi.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,29, Kosdaq yüzde 0,21 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,82 düşerek bölgedeki kayıplara öncülük ederken, anakara Çin piyasaları da kırmızı renkteydi. Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,15 düştü ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,41 ile daha büyük bir kayıp gördü.

ABD’de bir gecede üç ana endeks de karışık kapandı. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 0,38 ve yüzde 1,29 düşerken, Dow Jones yüzde 0,27 yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X