Piyasa Haberleri

Asya borsalarında Yeni Zelanda’nın sürpriz faiz artışıyla karışık seyir

Asya-Pasifik piyasaları ABD işgücü raporunu ve Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı sonrası karışık seyirde

Asya-Pasifik piyasaları çarşamba günü, Wall Street’in açık iş pozisyonlarının Şubat ayında yaklaşık iki yılın en düşük seviyelerine düştüğünü gösteren önemli bir ABD işgücü raporunu değerlendirmesiyle karıştı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, gösterge nakit oranını 50 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükseltti ve kararın ardından Yeni Zelanda doları yaklaşık yüzde 0,9 değer kazandı.

Wellington hisseleri önceki kazançlarını ve S&P/NZX 50’yi sildi, yüzde 0,4 düşüşle işlem gördü.

Avustralya’da S&P/ASX 200 marjinal bir şekilde yükseldi. Japon Nikkei 225 bölgede yüzde 1,31 düşüşle kayıplara yol açarken, Topix ekonominin hizmetler sektörünün art arda yedinci ayda genişlediğini görmesi nedeniyle yüzde 1,54 kaybetti.

Öte yandan Güney Kore’de Kospi yüzde 0,25, Kosdaq endeksi de yüzde 1,14 oranında değer kazandı.

Singapur, Şubat ayı perakende satış rakamlarını bugün açıklayacak. Straits Times Endeksi, ülkenin finans sektörü liderliğinde yüzde 0,53 arttı. Anakara Çin ve Hong Kong piyasaları tatil nedeniyle kapalı.

ABD’de bir gecede, hem Dow Jones Endüstriyel Ortalama hem de S&P 500’ün dört günlük galibiyet serisi yakalamasıyla üç büyük endeks de düştü. Dow yüzde 0,59 düşerken, S&P ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 0,58 ve yüzde 0,52 düştü.

via Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X