Emtia Haberleri

Avrupa LNG ithalatı, grevler nedeniyle %13 düştü

Avrupa LNG ithalatı, grevler nedeniyle %13 düştü

Kpler gemi izleme verilerine göre Avrupa ve Türkiye’ye yapılan LNG sevkiyatları, Fransa’daki grevlerin uzatılmasıyla birlikte bu yıl şimdiye kadarki en düşük haftalık arzlardan biri olan 3,2 milyar metreküpe geriledi.

Fransa’nın dört LNG terminalinden Montoir-de-Bretagne, Fos Cavaou ve Fos Tonkin’deki grevler, Salı günü Orta Avrupa Zaman Dilimine (CET) göre saat 21.00’e kadar uzatıldı.

Fransa, en büyük LNG terminali Dunkirk’te 10 günlük grevin sona ermesinin ardından geçen hafta yalnızca dört kargo aldı ve işçiler, Perşembe günü burada bir günlük grev daha düzenledi.

Kpler verilerine göre nihai varış noktaları, zamanlama ve hacimler değişebilse de bu hafta Avrupa’ya yapılan ithalat %18 artarak 3,8 milyar metreküpe ulaşabilir. Avrupa kıyılarında 41 gemi, Fransa’da ise yedi kargo enjeksiyon için bekliyor.

Mart ayında şu ana kadar yapılan teslimatlar, Şubat ayının aynı dönemine göre neredeyse %7 daha düşük bir seviyede bulunuyor. Bu ay şu ana kadar toplamda yaklaşık 13,9 milyar metreküp veya haftada 3,6 milyar metreküp LNG ithal edildi.

Mart ayı Şubat ayına göre daha uzun olduğu için ithalatın aylık bazda 16 milyar metreküp üzerine çıkacağı tahmin ediliyor ancak bu rakam, Aralık ayında görülen 18 milyar metreküp rekorunun önemli ölçüde altında yer alıyor.

Avustralya merkezli ANZ analistleri, Asya LNG fiyatları için ölçüt kabul edilen JKM fiyatlarının Hollanda TTF hub’ı fiyatlarını takip ettiğini söylüyor.

Mayıs vadeli JKM fiyatları önceki hafta Cuma günü 12,70 dolar seviyesinden kapanış yaptı.

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) verilerine göre Avrupa LNG depolama seviyeleri, en son %52 dolulukta görüldü.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X