Kripto Haberleri

Avrupa Parlamentosu dijital cüzdan yasasını onayladı

Avrupa Parlamentosu dijital cüzdan yasasını onayladı

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği sınırları içinde dijital kimlik çerçevesi önerisini yapılan oylama sonucunda onayladı. Oylamada 418 üye lehte oy kullanırken 103 üye red ve 24 üye çekimse oy kullandı. 

AB dijital cüzdan yasası çerçevesinde vatandaşlar kendi dijital cüzdanları ile kamu hizmetlerine erişim sağlayabilecek. Kullanıcıların mahremiyetinin korunması ise sıfır bilgi kanıtı (ZK-proof) ile sağlanacak. ZK-proof, önemli bir gizlilik mekanizması olarak kullanıcıların bilgilerini ifşa etmeden konumunu doğrulamasını sağlar. 

Yasa tasarısının oluşturulmasına öncülük eden Parlamento üyesi Romana Jerkovic The Block’a yaptığı açıklamada özellikle ZK-proof’un uygulanmasının kullanıcılara kişisel verilerin paylaşımı üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak teknolojilerden biri olarak önemsediklerini söyledi.

Diğer yandan Avrupa Parlamentosu bu hafta akıllı sözleşmeler ile ilgili bir yönetmeliği de oy çokluğuyla kabul etti. Bu yönetmelik çerçevesinde akıllı sözleşme kullanımları yasa kapsamına alınırken nesnelerin interneti cihazları için yazılan akıllı sözleşmelerin, mevcut sözleşmelerle aynı düzeyde bağlayıcı olması sağlanacak.

Türkiye’de benzer bir uygulama için çalışmalar devam ediyor

Bu yılın başlarında Türkiye’de de benzer bir uygulama konusunda ilk adım atıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Dijital Türkiye 2023’ün ilk toplantısında e-devlet’e entegre edilecek yeni özellikler arasında Blockchain tabanlı dijital kimlik ve e-cüzdan uygulamasını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“e-devlet’te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini, dijital kimliği getiriyoruz. e-Cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-devlet’e girebilecek. Online e-devlet’ten offline e-devlet’e geçişin, yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek, ilk adımlarını bugün attığımız çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak.”

Yazar: Günay Caymazvia Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X