Ekonomi Haberleri

Avrupa’da banka stresi sürüyor

Avrupa'da banka stresi sürüyor

Geçen hafta ABD’de ve Avrupa’da hissedilen bankacılık krizinde ilk perde kapanırken, haftanın son işlem gününde bu kez Deutsche Bank ile ilgili gelişmelerin öne çıktığı stres dalgası yaşanıyor.

Haftasonuna doğru ilerlerken, bankacılık sistemine ilişkin endişelerle finansal piyasalarda yaşanan satış baskısının merkezindeki kurum bu kez Deutsche Bank AG oldu.

Alman bankanın hissesi cuma günü yüzde 11 düşüş kaydetti. Deutsche Bank’ın euro cinsi, kıdemli tahvillerinin temerrüt takasları (CDS), hesaplanmaya başlandıkları 2018’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Kurumsal kredi pozisyonu yüksek diğer bankalar da hisselerinde düşüş yaşadı: Commerzbank yüzde 9 ve Fransız Societe Generale yüzde 7 geriledi.

Yükselen faiz oranları ile yüksek enflasyonun finans sektörünün genel istikrarı hakkında soru işaretleri uyandırdıği bir dönemde, Silicon Valley Bank’in iflas etmesi ve Credit Suisse’in acil olarak kurtarılması, yatırımcıların endişelerini tırmandırdı.

Piyasadaki hareketler, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bankacılık sektöründeki sıkıntılar için “Eğer gerekirse ek adımlar atmaya kesinlikle hazır oluruz” açıklamasına rağmen gerçekleşti.

Stoxx 600 Banka Endeksi, cuma günü yüzde 4,4 düşerek Avrupa Borsalarının en kötü performans gösteren sektörü oldu.Ayrı bir gelişme olarak, Deutsche Bank’ın erken itfa etme kararı aldığı tier 2 semaye benzeri tahvili cuma günü nominal değerine doğru yükseldi. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, 2028’de vadesi dolacak olan tahvillerin fiyatı, Credit Suisse Group AG’nin krizi sonrası 90 sente kadar düşmüştü.
via bloomberght.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X