Ekonomi Haberleri Şirket Haberleri

Bankacılar promosyon için masada

Koç Holding kendi bankası ile promosyon mukavelesi imzaladı. Ancak Yapı Kredi kendi çalışanlarına promosyon vermiyor. Sendika “Kabul etmiyoruz.” diyor. Koç Holding’in iştiraki Yapı Kredi Bankası ile Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakereleri başladı. En kritik madde promosyon maddesi. 15 bin Yapı Kredi çalışanı; holdingin kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını belirterek, promosyon hakkı tanınmasını talep etti. Yapı Kredi Genel Müdürlüğü’nün şartları kabul etmesi hâlinde promosyon diğer bankaların çalışanları için emsal teşkil edebilir.

SENDİKA O MADDEYİ MASAYA GETİRDİ

Yapı Kredi Genel Müdürlük binasında yapılan ilk toplantıda ücret artışı henüz gündeme gelmez iken, genel sosyal hakların iyileştirilmesi maddeler hâlinde sunuldu. Müzakerelerin 2’nci turu 24 Mart’ta kaldığı yerden devam edecek.

BASİSEN, Koç Holding ile Yapı Kredi Bankası arasında imzalanan promosyon mukavelesini masaya getirdi.

Sendika temsilcileri, “Yapı Kredi, holdingin 82 bin çalışanlanına promosyon ödüyor, ancak çalışanlarını promosyondan muaf tutuyor. Bu kabul edilemez.” dedi.

Yapı Kredi, Koç Holding’in iştiraklerinde çalışanlara 9 bin 50 TL promosyon hakkı tanımıştı.

SAMSUN’DA PROMOSYON REKORU KIRMIŞTI

Mutabakat için bu ayrımcılığa son verilmesini talep eden BASİSEN’in Genel Başkanı Metin Tiryakioğlu, Paramedya’ya verdiği mülakatta müzakerelerden kısa sürede sonuç alınabileceğini söyledi. 2022 yılı yaz aylarında başlayan E-emekli maaş promosyonu yarışı özel sektör ile kamu kurumlarına da sirayet etmişti. Yarışta hep önde yer alan Yapı Kredi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile imzalağıdı 3 yıllık maaş taahhütü karşılığında idarî ve akademik kadrodaki her çalışan için 45 bin Türk Lirası (TL) promosyon hakkı tanımıştı. Promosyon rekoru hâlâ Yapı Kredi’de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X