Ekonomi Haberleri

Bankacılık sektörünün yarattığı endişe tahvil piyasasını hareketlendirdi

Bankacılık sektörünün yarattığı endişe tahvil piyasasını hareketlendirdi© Reuters.

Küresel piyasalarda bugün hisse senetleri sert kayıplar verirken tahvillerde de oynaklık arttı.

Bugün açıklanan ABD üretici enflasyonu Şubat ayında aylık %0,1 oranında düşüş kaydetti. Ocak ayında 50,7 oranında artan ÜFE, %0,3 olarak revize edilirken aylık bazda düşüş olması ise Ocak’taki hızın kesildiğini gösterdi. Öte yandan yıllık ÜFE oranı da %4,6’ya geriledi. ABD’de TÜFE’nin beklenen seviyede gelmesi ve ÜFE’de de düşüş kaydedilmesinin ardından piyasalarda faiz beklentilerinde de gerileme oldu.

Fed ve ECB’den faiz artırımı beklenmiyor

ABD’de SVB Financial Group’un (SIVB) çökmesi ve bugün de İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse Group (NYSE:CS) (CSGN) hisselerinin %30 oranında tarihi kayıp vermesiyle bankacılık sektörünün bir krizle karşı karşıya olabileceği endişesi piyasalarda sert hareketler yaşanmasına neden oluyor.

Piyasalar Fed ve ECB’nin bu ayki toplantılarda faiz artışını durdurmasını bekliyor. Öte yandan Fed’in yılın ikinci yarısında faiz indirimine başlaması olasılığı da güçlendi.

Tahvil faizlerinde satış hızlandı

ABD ve Avrupa bankaları başta olmak üzere küresel bankacılık sektörüne dair endişelerin artması güvenli varlıklara olan talebi yükseltti. Tahvillere de talebin artması (tahvilin değerinin artması faizinin düşmesine neden olur) ile tahvil getirilerinde bugün oldukça yüksek kayıplar yaşanıyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,44’e 2 yıllık tahvil faizi %3,78’e gerilerken Almanya 2 yıllık tahvil faizi %2,38’e ve İtalya 2 yıllık tahvil faizi %3,20’ye düştü.

Altın ve dolar yükselişte

Güvenli liman talebi tahville birlikte altın ve dolarda da yükseliş sağladı. Dolar endeksi bugün 104,95 seviyesine çıkarken ons altın da 1.930 doları gördü.






via Investing.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X