Ekonomi Haberleri

Bankalarda stres arttı, günlük düşüş %4’e ulaştı

ABD’de SVB Financial Group’un (SIVB) iflası küresel piyasalarda geçen hafta sert dalgalanmaya neden oldu. Hükümet ve ekonomi yetkililerinin banka mudilerinin mevduatlarının karşılanacağını açıklamasının ardından Fed’in de Mart toplantısında 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisinin kuvvetlenmesi borsaları destekledi.

Asya tarafında teknoloji hisselerinde düşüş olurken Çin’de hükümetin ekonomi kadrosunu koruması istikrar sağladı ve endeksleri destekledi.

Avrupa borsaları bugün %2’nin üzerinde düşüş yaşıyor. İngiltere Merkez Bankası SBV’nin İngiltere uzantısının HSBC Bank’a satıldığını açıkladı. Fransa ise durumu yakından izlediklerini açıklarken Almanya ise bankanın Almanya’daki biriminde varlık satışlarını yasakladı.

Borsa düşüşe geçti

Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan BİST 100 endeksi yeni haftaya %0,56 yükselişle 5.414 puandan başladı. Endeks günün devamında 5.305 puana gerildi. Bankacılık endeksi ise gün içinde %4’e yakın kayıp vererek 4.874 puana düştü. Bankaların ardından en çok düşüş finansallar ve yatırım endekslerinde görülüyor.

Bankalar ya kredi faizlerini düşürecek ya da yükümlülüklerini artıracak

Banka ve finansallarda küresel fiyatlamanın yanında Merkez Bankasının likidite kısıtlayıcı kararı da etkili oldu.

Geçtiğimiz haftalarda bankaların ticari kredilerine sınırlama getiren Merkez Bankası, bireysel kredilere de sınırlama getirdi. Kredi faiz oranlarının düşürülmesi amacı güden uygulamada bankalar referans faiz oranı üzerinde faiz uyguladıkları taktirde Merkez Bankasında tutmaları gereken menkul kıymet oranlarını artırmak zorunda kalacaklar. Bu uygulama da banka endeksinde baskı yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X