Dünya Haberleri

Biden ile McCarthy arasında kritik borç limiti zirvesi

ABD Başkanı Biden ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü McCarthy’nin bugün öğleden sonra görüşmeleri planlanıyor. Bu görüşme öncesinde Beyaz Saray ve Kongre’den uzmanlar bir araya gelerek danışmalarda bulunacaklar.

Olası bir borç temerrüdüne sadece 11 gün kala, Başkan Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy, Pazartesi günü Beyaz Saray’da yüz yüze görüşerek borç tavanı etrafındaki müzakereleri sürdürecek.

McCarthy gazetecilere verdiği demeçte, Pazar günü Biden ile “verimli” bir telefon görüşmesi yaptığını ve her iki partinin aynı gün içinde görüşmelere devam edeceğini söyledi. Bir Beyaz Saray sözcüsü, NBC News’e müzakereleri saat 18:00’de yeniden başlatacağını doğruladı.

Borç tavanının kaldırılması, hükümetin temerrüdü önlemek amacıyla Kongre ve Başkan tarafından zaten onaylanan harcama taahhütlerini karşılaması için gereklidir. Borç tavanının yükseltilmesi yeni harcamalara izin vermiyor, ancak Cumhuriyetçiler, Biden ve milletvekilleri gelecekteki harcama kesintilerini kabul etmezlerse sınırı kaldırmayacaklarını söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X