Dünya Haberleri

Biden yönetimi seçimler için ne dedi?

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan seçimlerin sonuçlanmasının ardından Biden yönetimi tarafından yapılan açıklamada; Başkan Biden’ın kazanan kim olursa olsun çalışmayı sabırsızlıkla beklediği vurgulandı.

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları sonrası, Biden yönetiminden iki açıklama geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, “Başkan Biden, kim olursa olsun kazananla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyor. Taleplerini barışçıl şekilde sandığa yansıtan Türk halkını tebrik ediyoruz” dedi. Kirby ayrıca seçim sürecinin devam ettiğine işaret ederek konuya ilişkin erkenden bir açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Türkiye’de yapılan seçimlerle ilgili, Türkiye’nin gurur verici bir demokratik geleneğe sahip olduğunu, seçimin ikinci turunun da yasalara, OECD taahhütlerine uygun icra edilmesi konusunda Türk makamlarına güvendiklerini dile getirdi.

Patel ayrıca, “Seçimi izlemeye devam ediyoruz. Genel olarak Türk halkını katılımlarından dolayı tebrik ediyoruz. Ayrıca yeni parlamentoyu da tebrik ediyoruz. Kim kazanırsa onunla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Bakanlık sözcü yardımcısı Patel, yeni Cumhurbaşkanı ve hükümet ilede İsveçin NATO üyeliğini konuşmaya devam edeceklerini ve ABD’nin İsveçin NATO üyeliği konusunda pozisyonunun net olduğunu dile getirdi. Patel,İsveç’in, NATO’ya üyeliğine hazır olduğunu ve hızlı şekilde onaylama sürecinin Türkiye tarafından yapılmasını dilediklerini belirtti. Sözcü Yardımcısı Patel ayrıca yeni hükümet ilede F-16 konusunda iletişimde olmaya devam edeceklerini, Biden yönetiminin Türkiye’ye F16 verilmesi için uğraştğinin altını çizdi. Patel,F16 satışının onayı konusunda yeni bir gelişme olmadığını ancak Kongre ile yakın iletişimde olduklarını belirtti.

ABD medyasından 14 Mayıs seçimlerine büyük ilgi

Amerikan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile rakibi Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kalması ile ilgili birçok makale ve yazının çıktığı görülüyor. ABD’den seçimleri takip etmek için birçok Amerikalı gazetecinin Türkiye’ye ikinci turdada gelmesi bekleniyor. Washington DC’de Türk uzmanı Amerikalı analistler ise, ikinci tur seçimi sonrasında, kazanacak adayın Türk-ABD ilişkilerinde yeni sayfa açıp açmayacağı konusundada birçok yorumun yapıldığı görülüyor.

ABD’de Türkler 20-21 Mayıs’ta oy kullanacaklar

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu ABD’de 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirileceği açıklandı.

Yurtdışı seçmen kaydı bulunan vatandaşların, Washington Büyükelçiliği ve Başkonsolosları ile Güney New Jersey ve Long Island’da kurulacak sandıklarda yerel saatle 08.00-22.00 arasında oy kullanabileceği açıklandı.

Washington Büyükelçisi Murat Mercan yaptığı açıklamada, seçimlerle ilgili tüm kararları Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığını ve dış temsilciliklerin alınan kararları uyguladığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X