Döviz Haberleri Ekonomi Haberleri

Biden’ın 2024 bütçe paketi neler içeriyor?

ABD bankacılık krizinin etkileriyle mücadele ederken ekonomi gündeminde 2024 bütçe teklifi de öne çıkıyor. 6,9 trilyon dolarlık bütçede varlıklı kesime yönelik vergiden savunmaya birçok kritik başlık öne çıkıyor.

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın 2024 mali yılı için 6,9 trilyon dolarlık bütçe teklifi Kongre’de görüşülmeye başlandı.

Biden’ın, 2024 mali yılına yönelik bütçe teklifinde zenginler ve şirketlere yönelik vergilerin artırılması da öngörülüyor. Bütçede 2024 mali yılında 5 trilyon dolarlık gelir sağlanması hedeflenirken, 6,9 trilyon dolarlık harcama yapılması bekleniyor.

Başkan Biden’ın bütçe teklifinde savunmaya yönelik harcamalarda 2023’e göre yüzde 3’lük artış var. Savunma harcamaları için 2024 mali yılında 886 milyar dolarlık kaynak ayrıldı. Bu tutarın 842 milyar dolarlık kısmının ABD Savunma Bakanlığı’na aktarılması, geri kalanının ise diğer bakanlıklar bünyesinde harcaması bekleniyor. Bütçede Rusya’ya karşı caydırıcılık adı altında 5 milyar dolarlık, Çin’e karşı 9 milyar dolarlık kaynak ayrılmış durumda.

Biden yönetiminin 2024 mali bütçe tutarının bir önceki mali yıla kıyasla yüzde 8 artması öngörülüyor. 2024 mali yılında Hazine Bakanlığı bütçesinde yüzde 15’lik bir artışa gidilerek 16,3 milyar dolar kaynak ayrılması bekleniyor.

Çalışma Bakanlığı’nın bütçesinin yüzde 10,9; Ticaret Bakanlığı’nın yüzde 10,7; Enerji Bakanlığı’nın ise yüzde 8,7 artırılması öngörülüyor.

Kurumlar vergisi artırılıyor

Başkan Biden’ın bütçe teklifi ile 10 yılda yaklaşık 3 trilyon doların tutulması hedefleniyor. Zenginler ve şirketlere yönelik vergilerin artırılması, büyük ilaç ve petrol şirketlerine olan harcamaların kesilmesi planlanıyor. En zengin yüzde 0,01’lik kesim için yüzde 25’lik asgari gelir vergisi uygulanmasının teklif edilmesi, hali hazırda yüzde 21 olan kurumlar vergisinin yüzde 28’e çıkarılması öngörülüyor.

Ayrıca bütçede 1 milyon dolardan fazla kazananlar için sermaye kazançları üzerinden vergileri neredeyse iki katına çıkarılması, yılda 400 milyon dolardan fazla kazananlar için yüzde 39,6’lık yeni bir üst gelir dilimi oluşturulması planlanıyor.

Biden bütçe konusunda Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile görüşmeye hazır olduğunu belirtti. Şu anda gözler Amerikan Kongresi’nde. Cumhuriyetçilerin bu mali bütçede istemediği maddeler ile ilgili ciddi bir pazarlık yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X