Kripto Haberleri

Binance, 1 milyar dolarlık BUSD’yi BTC, ETH ve BNB’ye dönüştürme kararı aldı

Binance, 1 milyar dolarlık BUSD’yi BTC, ETH ve BNB'ye dönüştürme kararı aldı© Reuters

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Endüstri Kurtarma Girişimi adıyla kurulan fondaki yaklaşık 1 milyar dolarlık BUSD’nin yerel kripto varlıkları BitcoinEthereum ve BNB’ye dönüştüreceklerini duyurdu.

Hafta sonu yaşanan bankacılık kargaşasının ortasında Binance’in kripto piyasasının olumsuz etkilenmesini önlemek adına 1 milyar dolarlık kripto para alımı kararı aldığı görüldü. Düzenleyicilerin kripto sektörüyle çalışan bankalardan kaynaklı risklerin önüne geçmek adına son olarak Signature Bank’e kayyum ataması, endüstriyi ülkedeki bankalardan ayırmak adına son derece önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Zhao, aldıkları bu kararda sabit kripto para piyasasının ve bankaların karşı karşıya kaldığı sorunların etkili olduğunu kabul etti. Sonraki açıklamalarında ise fonları güvenli bir varlıkta tutmanın bir yolu olduğunu dile getirerek piyasadaki endişeyi azaltmaya çalıştı.

Bitcoin yeniden 20.000 doların üzerinde

Son 24 saatte yapılan açıklamalar ve alınan aksiyonlardan sonra kripto paralarda hızlı bir toparlanma görüldü. Bitcoin, 20.000 doların altından hızla yükselerek 22.000 dolar bandına doğru %10’un üzerinde bir sıçrama gördü. Ancak ilk tepki yukarı yönlü görülse de risklerin devam etmesinden dolayı olumlu görünümün devam edip etmeyeceğine dair belirsizlik geçerliliğini koruyor.

Binance CEO’su ayrıca 1 milyar dolara yakın fon hareketinin sadece 15 saniye sürdüğünü ve transfer maliyetinin 1,29 dolar olduğunu söyledi. Bu yorumuyla bankacılık sektörüne atıfta bulunan CZ, böyle bir işlemin banka aracılığıyla ne kadar süreceğini ve maliyetin karşılaştırılmasını önerdi. Ayrıca CZ, mevcut krizin ortasında Binance’in banka satın alabileceğine dair değerlendirmesi olduğunu da söyleyerek piyasayı rahatlatmak adına açıklamalarına devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X