Şirket Haberleri

Birçok analist, Credit Suisse ile birleşme riskleri nedeniyle UBS’in notunu düşürdü

Birçok analist, Credit Suisse ile birleşme riskleri nedeniyle UBS’in notunu düşürdü

UBS Group AG (SIX:UBSG), rakibi Credit Suisse Group AG (SIX:CSGN) ile hükümet aracılığı ile yapılan bir anlaşmayla birleşeceğini duyurmasının ardından UBS hisseleri Pazartesi günü düştü. Birçok analist, İsviçreli bankacılık devinin gelecekteki kazançlarına ilişkin endişeler nedeniyle hisse senedinin notunu düşürdü.

İsviçre bankacılık sisteminin sağlığı ve küresel piyasalardaki potansiyel bulaşıcılık konusunda endişe duyan İsviçreli düzenleyicilerin gözetiminde, hafta sonu yapılan gergin müzakerelerin ardından 3,25 milyar dolar değerindeki birleşme gerçekleşti.

UBS’nin ardından İsviçre’nin ikinci büyük kredi kuruluşu olan Credit Suisse, geçtiğimiz hafta İsviçre Merkez Bankası (SIX:SNBN) tarafından sağlanan acil kredi limitine rağmen çöküşün eşiğine doğru yaklaşıyordu.

Analistlerin not değerlendirmeleri

Birçok analist, anlaşmanın UBS’yi nasıl etkileyebileceğine dair endişelerini dile getirerek hisse senedi etrafında risk ve belirsizliğin arttığını savundu. UBS 2022 yılında 7,6 milyar dolar kâr açıklarken Credit Suisse 7,9 milyar dolar zarara düştü.

Oddo‘daki analistler, anlaşmayla ilgili “çok sınırlı durum tespiti” ve Credit Suisse’in operasyonlarının entegrasyonunun büyüme girişimleri üzerindeki etkisini gerekçe göstererek UBS’in notunu “nötr”den “düşük performans”a düşürdü.

KBW analistleri de şirketteki yatırım tezinin önemli bir parçası olduğunu söyledikleri hisse geri alımlarının askıya alınmasına dikkat çekerek başta UBS olmak üzere notları “piyasa performansı”ndan “düşük performans”a indirdi.

Ayrıca İsviçre hükümetinin, Credit Suisse’in 17 milyar dolarlık ek birinci kademe borcunu silme kararının bazı yatırımcıları “tedirgin edeceği” uyarısında bulundular.

Bu arada Vontobel analistleri, UBS için fiyat hedeflerini 22,5 franktan 19,5 franga düşürdü. UBS’ye yatırım yapma durumunun artık “önemli ölçüde” değiştiğini söyleyen analistler, küresel bankacılık sistemini çevreleyen mevcut sorunların henüz çözülmediğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte ZKB analistleri, UBS’in notunu “piyasa performansı”ndan “üstün performans”a yükseltti. Credit Suisse’in işlerini bünyesine katmanın UBS için potansiyel faydalarının, birleşmenin getirdiği risklerden daha ağır basacağı öne sürüldü.

Yazar: Scott Kanowsky

Birçok analist, Credit Suisse ile birleşme riskleri nedeniyle UBS’in notunu düşürdü

via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X