Kripto Haberleri

Bitcoin, ABD bankacılık riski ortasında yükselişine devam ediyor

Bitcoin, ABD bankacılık riski ortasında yükselişine devam ediyor

ABD’de bankacılık krizinin baş göstermesinin ardından yaşanan gelişmelerle birlikte Bitcoin fiyatı hızlı bir toparlanma kaydetti.

Bitcoin, dün %10’a yakın bir artış daha görerek 24.000 dolar bandına adım attı. En büyük kripto para böylece geçen hafta 19.500 dolara kadar geriledikten sonra kısa sürede %25 gibi önemli bir yükseliş performansı gösterdi. Bitcoin, günün ilk saatlerinde kazanımlarını koruyor. 

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, geçen hafta sektörle bağlantılı olan bankaların iflas ve kayyum atanma haberleriyle birlikte panik satışlarına maruz kaldı ve sert düşüşler gördü. Ancak ABD düzenleyicilerinin likidite krizine giren bankalara müdahale etmesiyle kripto piyasalarında da hızlı bir geri dönüş görüldü.

Riskli piyasalar için Fed riski azalıyor mu?

Kripto piyasalarındaki hızlı toparlanmanın diğer bir nedeni olarak görülen görüş ise ABD Fed’in son krizin yayılmasını önlemek için faiz artırımı konusunda yavaşlayabileceği oldu. Ayrıca Fed, bankaların portföyünde bulunan tahvilleri alarak piyasaya likidite sağlayacağını açıklaması, örtülü bir parasal genişleme olarak yorumlanırken piyasaların rahatlamasına neden oldu. 

Diğer yandan ABD Başkanı Biden, dün konuyla ilgili bir konuşma yaparak SVB ve Signature Bank‘ın varlıklarının FDIC tarafından kontrol edildiğini açıkladı ve tüm müşterilerin mevduatlarına erişebileceklerini söyledi. Biden, 2008 krizine benzer bir durum yaşanmaması için bankacılık düzenlemelerinin sıkılaştırılacağını da duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Goldman Sachs, Fed’in 22 Mart toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini öngördü. Küresel banka, önümüzdeki 3 ay için ise 25’er baz puanlık faiz artırımı tahminini korudu. JPMorgan ise Fed’in bu ay 25 baz puanlık artışa gidebileceği tahminini korudu. Sonuç olarak son gelişmeler, ay başında Fed’in 50 baz puanlık artışa gidebileceği yönünde yükselen beklentilerin sona ermesini sağladı.

ABD enflasyonu yakından takip edilecek 

Yine de bugün TSİ 15.30’da açıklanacak olan ABD TÜFE verisinin Fed’in faiz kararı konusunda son kararı için etkili olacağı düşünülüyor. Bu yüzden enflasyon verisi, piyasaların yeni yönü için belirleyici olabilir.

Buna göre ABD seans açılışı öncesi enflasyon verisinin açıklanacağı saatlerde kripto para piyasalarında da volatilitenin artması beklenebilir. Son durumda toplam piyasa değeri 1,07 trilyon dolara yükselirken ortalam işlem hacmi de 100 milyar dolara yaklaşarak son günlerin en yüksek seviyesine ulaştı. Kripto piyasasında pozitif görünüm devam ederken Bitcoin, son 24 saatlik fiyat hareketine göre ilk 10’da en çok yükselen kripto para konumunu koruyor. Bu bağlamda Bitcoin, 471 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak piyasa hakimiyet oranını da %45’e yükseltti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X