Kripto Haberleri

Bitcoin ve Ethereum İçin Haftanın Kritik Seviyeleri

 

Kripto para piyasaları, Mart ayının ilk yarısındaki hızlı yükselişin ardından ay sonuna doğru bir konsolidasyon aşamasına girdi. 

Kripto para sektörü için risk oluşturan unsurlar gündemde kalarak yükseliş hareketini baskılıyor. Diğer yandan son günlerde kripto paralara yönelik talebi artıran diğer faktörlerin varlığı, olası bir düzeltmenin önünde tampon oluşturmaya devam ediyor. Son duruma göre dengenin korunduğu görülürken Bitcoin, 26.700 – 28.700 bandında yatay hareketini sürdürüyor. Ethereum ise bu süreçte 1.730 – 1.840 dolar aralığında konsolide olmuş durumda. 

Kripto piyasalarını baskılayan risk unsurlarını özetleyecek olursak; Büyük çoğunluğu ABD kanadından gelmek üzere düzenleyici baskısı öne çıkıyor. Daha spesifik olarak SEC’in kripto şirketlerine yönelik baskısını artırması son olarak Coinbase’e gönderilen uyarı bildirimiyle gündeme geldi. Diğer yandan kripto paralar için önemli çıpa görevi gören Fed’in faiz politikası, piyasayı baskılamaya devam ediyor. Öyle ki geçen hafta Fed’in bankaların zor durumda olmasına karşın faiz artışına devam ettiği görüldü. 

Diğer yandan Fed, enflasyona yönelik mücadelede kararlı duruşunu koruduğuna yönelik sinyaller verirken diğer taraftan zor durumdaki bankaları desteklemek adın tahvil alımlarıyla bilançosunu büyütmek zorunda kaldı. ABD Hazine Bakanlığı da her ne kadar bankaları kurtarmaya yönelik bir paket oluşturmayacaklarını belirtse de son günlerde destekleyici açıklamalarıyla öne çıktı. 

Mart ayında bankadan kaçışa bir alternatif olarak kullanılan Bitcoin’in yükselişi kripto para madencilerinin de portföylerini rahatlatırken kârlılığın artmasına neden oldu. Bu da kripto para piyasaları için büyük yatırımcılar arasındaki madencilerden kaynaklı satış baskısını azaltan bir unsur olarak görülebilir. 

Tüm bu gelişmelerin ışığında son günlerde oluşan riskler ve avantajlar, Bitcoin ve Ethereum’da yatay bir grafik oluşmasına neden oldu. 

Bitcoin (BTC)

BTC/USD

Bitcoin (BTC), Fibonacci genişleme alanına adım attıktan sonra bu bölgede yatay hareket etmeye başladı. Mevcut durum bir fiyat sıkışmasını yansıtırken BTC için alt bölgede en yakın destek fiyatı, 27.500 dolar olarak duruyor. Bugün ortalama 27.500 dolarda bulunan 8 günlük EMA değeri, geçen haftadan bu yana BTC fiyatı için dinamik destek olarak çalışıyor. 

Yukarı yönde ise ortalama 28.300 dolar son günlerde BTC için bir ara diren olarak konumlandı. BTC’nin 28.000 dolar bandında zemin oluşturduktan sonra 28.700 dolar bandını hacimki bir şekilde kırabilirse kripto para üzerindeki baskının kalkabilceği ve 30.000 dolar bandına doğru hareketin başlayabileceği görülebilir. Bu bölgede ise BTC’nin hızlı şekilde 32.000 – 34.000 dolar aralığına doğru yükselebilir. 

Alt bölgede ise 27.500 dolar desteği altında 26.700 dolar fiyatı daha zayıf bir destek noktası olarak duruyor. Bu değerin altında bir gün kapanışı BTC’nin 25.000 dolara doğru bir düzeltme yapmasına neden olabilir. Günlük görünümde Stokastik RSI’ın yönünü aşağı çevirmesi de satıcı yönlü bir sinyal olarak algılanabilir. Sonuç olarak BTC’nin 27.500 dolar altına sarkması, satışları artırabileceği için bu bölgenin korunması önemli hale geldi. 

Ethereum (ETH)

ETH/USD

Ethereum piyasasında Bitcoin grafiğine benzer bir görünüm söz konusu. Ethereum, alt bölgede 1.700 dolar bandındaki son zirve seviyeleri üzerinde destek bulmaya devam ediyor. 

Son görünüme göre 1.750 dolar ETH için kritik destek noktası olarak güncelliğini koruyor. Bu fiyat seviyesinin altına sarkan fiyat ise geçen hafta 1.730 dolarda savunuldu. Bu hafta ise 1.750 dolar en yakın destek bölgesi gündeme geldi. 

Üst bölgede ise 1.800 dolar (Fib 1,272) net bir direnç olarak gözükürken bu bölgeyi aşan sıçramalarda 1.840 dolar (Fib1,414) ikinci direnç noktası olarak güncelliğini koruyor. Ethereum, bu haftaki işlemlerde 1.750 dolar üzerinde gün kapanışlarıyla destek bölgesini koruyabilirse 1.900 dolar bandına doğru bir atak görülebilir. Sıçramanın hacmine bağlı olarak ise ETH’nin 2.200 dolar seviyesine doğru hareket edebileceğini görebiliriz. 

Alt bölgede ise 1.750 doların altında bir sonraki destek bölgesi, 1.700 dolar olarak duruyor. Olası bir kırılımda ETH/USD’nin 1.580 dolara kadar bir düzeltme görmesi gündeme gelecektir. 
via Investing.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X