Piyasa Haberleri

BlackRock: Piyasalar Fed konusunda yanılıyor

BlackRock: Piyasalar Fed konusunda yanılıyor

Dünyanın en büyük fon yönetim şirketi BlackRock bankacılık sektöründeki çalkantı nedeniyle Fed’in faiz indirmesini bekleyen yatırımcıların hata yaptığını belirtti.

BlackRock stratejistleri, Fed’in bankacılık krizi endişeleriyle faiz indireceği beklentilerine rağmen faiz artışlarına devam edeceği tahminini paylaştı.

Wei Li öncülüğündeki stratejistler konuya ilişkin olarak paylaştıkları bir notta “Fed ve diğer Merkez Bankaları’nın yetkilileri bankacılık sektöründeki sıkıntıların kendilerini enflasyonla olan mücadeleden döndürmeyeceğini belirtti” değerlendirmesini yaptı.

Bu sene bir faiz indirimi beklemediklerini kaydeden stratejistler “Fed ancak ciddi bir kredi sıkışıklığı yaşanır ve bu durum beklentilerden daha derin bir resesyona yol açarsa piyasalarda fiyatlandığı gibi faiz indirimine gidebilir” ifadesini kullandı.

Citigroup Ekonomisti Andrew Hollenhorst de enflasyon yüksek kalmaya devam ettikçe Fed’in önceliğinin enflasyonla mücadele olacağını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası ABD’deki SVB’nin iflasının ardından 50 baz puanlık faiz artışına gitmiş, Fed ve İngiltere Merkez Bankaları da 25’er baz puanlık artış yapmıştı.

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X