Ekonomi Haberleri

BOE Başkanı’ndan enflasyon uyarısı

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, İngiltere’de enflasyonun kalıcı olması riskine dikkat çekti. Bailey enflasyon hedefinde yüzde 2’lik seviyenin altını çizdi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, daha yüksek gıda fiyatları ve sıkı bir işgücü piyasasının yaşam maliyeti krizinin devam etmesine neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bailey İngiltere’nin yüzde 2 enflasyon hedefine olan bağlılığında “sarsılmaz” olduğunu söyledi.

Çarşamba günü İngiliz Ticaret Odalarının Yıllık Küresel Konferansı’nda konuşan Bailey, düşük enerji maliyetlerinin fiyat artış oranını düşürmeye yardımcı olmasıyla, enflasyonun “önümüzdeki aylarda” mevcut yüzde 10,1 seviyesinden keskin bir şekilde düşeceğini söyledi.

Bailey, İngiltere ekonomisinin, enflasyon hedeflemesi rejimi boyunca şimdiye kadarki en büyük sınavından geçtiğini söyledi. Gıda fiyatları enflasyonunun hâlâ son derece yüksek olduğunu ve bunun tüketici fiyatlarına yansımasının ne kadar süreceği konusunda belirsizlik olduğunu belirtti.

Sıkı işgücü piyasasının da enflasyonist baskıları artırdığını söyleyen Bailey, çalışanların kayıp alım gücünü maaşları yükselterek telafi etmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X