Ekonomi Haberleri

BofA’dan dövizde likidite sıkışıklığı uyarısı

Bank of America, finansal koşulların sıkılaşması ve ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle küresel döviz piyasasının bu yıl içinde bir likidite krizine karşı savunmasız olduğu konusunda uyardı.

Bank of America’ya (BofA) göre finansal koşullar sıkılaştıkça ve ekonomik büyüme yavaşladıkça, bu yılın ilerleyen dönemlerinde küresel para piyasalarında likidite sıkışıklığı yaşanabilir.

Piyasalar, en son bankacılık kargaşasından nispeten zarar görmeden çıktıktan sonra bile, ABD bankacılık sektörüyle ilgili endişelerin doları baskılaması ve Japon yenini güçlendirmesi nedeniyle, başlıca döviz kurlarında ima edilen oynaklıklar bu ay önemli bir tırmanış kaydetti.

Yine de BofA stratejistleri Michalis Rousakis ve Howard Du, hareketin “kriz seviyelerinden uzak” olduğu değerlendirmesinde bulundular. Geçen yıl dolara olan talep ile Euro/Dolar ’ın ima edilen oynaklığı 2020 başından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

“Spot piyasada likidite yeniden test edilebilir”

Mevcut durumda bu seviyelere kadar çıkılmadı. Ancak stratejistler enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesi halinde, önümüzdeki aylarda oynaklığın yeniden artabileceği konusunda uyarıyor. Notta, “Bankaların kredi sıkılaştırmasının gecikmeli etkisi henüz tam olarak ortaya çıkmadı ve ekonomik döngü muhtemelen büyüme için daralma evresine giriyor” denildi.

Stratejistler daha fazla ABD bölgesel bankasının kredi vermeyi durdurmasıyla, fiyat baskılarının daha uzun süre yüksek kalmasını ve bunun da dalgalanmayı artırmasını bekliyor.

Rousakis ve Du yayımladıkları notta, “Enflasyon fazla yapışkan hale gelirse, spot piyasada likidite yeniden test edilebilir” ifadelerini kullandılar.

BofA'dan dövizde likidite sıkışıklığı uyarısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X