Şirket Haberleri

Bu Hisseler Neden Yükseldi ?


Piyasa’da yatırımcıya kazanç sağlayan hisseler ve nedenler:

ZEDUR: Pazar değişikliği

Zedur Enerji, Yakın İzleme Pazarı’ndan çıkmak için başvuruda bulundu. Başvuru sonrası hisseler tavan ile açıldı.

Zedur Enerji (#ZEDUR), Borsa İstanbul’un 30 Mart 2021 tarihli kararı ile Yakın İzleme Pazarına alınmıştı. Şirket şimdi ise Yakın İzleme Pazarı’ndan çıkıp Alt Pazar’a geçiş için Borsa İstanbul’a başvuruda bulundu.

Zedur Enerji, yaptığı açıklamayla son iki yılda kâr elde ettiğini ve Yakın İzleme Pazarı’nda kalma koşulunun ortadan kalktığını belirterek Borsa İstanbul’a başvuruda bulunduğunu dile getirdi.

Bu karar borsada olumlu karşılandı. Zedur hisseleri yüzde 10 yükselerek 63.15 lira ile tavan oldu.Tofaş, Stellantis ile ticari faaliyetler ve Stellantis Otomotiv paylarının devralınmasına ilişkin sözleşme imzaladı.

Tofaş hisse Haberleri - BorsaGündem.com

Tofaş (#TOASO), Stellantis ile ticari faaliyetler, Stellantis Otomotiv Pazarlama paylarının devralınması ve Stellantis Grubu ile Koç Topluluğu arasındaki ortaklık ilişkilerine ilişkin Çerçeve Sözleşme imzaladı.

Sözleşme çerçevesinde Stellantis N.V.’nin %100 pay sahibi olduğu Stellantis Otomotiv paylarının tamamı, Stellantis Otomotiv’in Türkiye’deki tüm faaliyet ve Stellantis markalarını içerecek şekilde Tofaş tarafından devralınacak.

Stellantis Otomotiv’in devralınması işleminin kapanış şartlarına tabi olarak, Tofaş’a, halihazırda Türkiye’de Stellantis Otomotiv tarafından yürütülen, Türkiye ile sınırlı olarak Stellantis markalı (Peugeot, Citroen, Opel ve DS Automobiles) araçların ve yedek parçalarının ithalat ve satış hakkı verilecek.

Borsa İstanbul’da işlem gören Tofaş (#TOASO) hisseleri saat 10.19 itibariyle yüzde 6,96 yükselerek 189 TL’den işlem gördü.

BARMA: Bedelsize SPK onayı

BARMA: Bedelsize SPK onayı

SPK, Barem Ambalaj’ın bedelsiz başvurusunu onayladı. Onay hisselere olumlu yansıdı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan haftalık bültende, Barem Ambalaj’ın (#BARMA) sermaye artırımını onaylandığı açıklandı.

Barem Ambalaj 52.500.000 TL değerindeki mevcut sermayesini, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak üzere 210.000.000 TL yükselterek 262.500.000 TL’ye çıkaracak.

Hisseler saat 10.52 itibariyle yüzde 7,01 yükselerek 91,55 liradan işlem gördü.

KOZAL: 700 milyon TL’lik hisse geri alımı

KOZAL: 700 milyon TL'lik hisse geri alımı

Koza Altın, KAP’a 700 milyon TL’lik hisse geri alımı yapılacağını açıkladı. Karar hisselere olumlu yansıdı.

Koza Altın İşletmeleri (#KOZAL), 700 milyon TL’lik hisse geri alımı yapacak.

Koza Altın İşletmeleri AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Şirketimiz yönetim kurulu 20 Şubat 2023 tarihinde toplanarak, şirketimizin Borsa İstanbul’da işlem gören pay fiyatının, şirketimiz faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle pay sahiplerini korumak, pay fiyatımızın istikrarlı olarak gerçek değerine uygun oluşumunu sağlamak ve yatırımcılarımızın şirketimize olan güvenini korumak amacıyla, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği ve 14 Şubat 2023 tarih 9/177 sayılı ilke kararı çerçevesinde geri alım yapabilmesine, pay geri alımına konu edilebilecek azami pay sayısının 3 milyar 500 milyon adet (35 milyon TL nominal) olarak belirlenmesine, pay geri alımı için ayrılacak olan fonun şirketimizin öz kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 700 milyon TL olarak belirlenmesine, bedelsiz sermaye artırım süreci 21 Şubat 2023 tarihinde tamamlanacağından, 22 Şubat 2023 tarihinden başlamak üzere, pay geri alım süresinin azami 2 yıl olarak belirlenmesine, pay geri alım işlemlerinin gerçekleştirilmesi hususunda, Yönetim Kurulu Üyesi (CEO) Mahmut Çelik ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Karademir’in yetkilendirilmesine, işbu yönetim kurulu kararı ile şirketimiz paylarının işlem gördüğü Yıldız Pazar’da gerçekleştirilecek olan pay geri alım işlemleri ile ilgili olarak, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) gerekli özel durum açıklamalarının yapılmasına ve şirketimizin yapılacak ilk genel kurul toplantısında gündeme alınarak, kanunen genel kurul yetkisine sahip olan TMSF Fon Kurulu’nun bilgisine sunulmasına, oy birliğiyle karar vermiştir.”

Hisseler saat 10.29 itibariyle yüzde 2,61 yükselerek 26,76 liradan işlem gördü.

TUPRS: Bedelsiz kararı

TUPRS: Bedelsiz kararı

Tüpraş yüzde 600 oranında bedelsiz sermaye artırım kararı aldı, hisseleri tavan oldu

Tüpraş (#TUPRS), yüzde 600 oranında bedelsiz sermaye artırımına giderek sermayesini 1 milyar 926 milyon 795 bin 598 TL’ye çıkarmak için SPK’ya başvuracak.

Bu karar borsada olumlu karşılandı. Tüpraş hisseleri yüzde 10 yükselerek 574.90 lira ile tavan oldu.

ASELS: Kayıtlı sermaye tavanı artırımı

ASELS: Kayıtlı sermaye tavanı artırımı

Aselsan, kayıtlı sermaye tavanını 2 milyar TL’den 10 milyar TL’ye çıkarma kararı aldı. Karar hisselere olumlu yansıdı

Aselsan (#ASELS) kayıtlı sermaye tavanını artırma kararı aldığını duyurdu. Bir süredir yükselişini sürdüren hisseler bu karardan da olumlu etkilendi. “Şirketin, yüksek miktarda bedelsiz sermaye artırım yapma ihtimalinin doğdu” şeklinde yorumlar yapılmaya başlandı.

Konuyla ilgili Aselsan’dan KAP’a yapılan açıklama şöyle:

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 17 Ocak 2023 tarihli toplantısında;

Şirketimizin 2 Milyar TL olan kayıtlı sermaye tavanının 10 Milyar TL’ye yükseltilmesine,
Esas sözleşmenin “Şirketin Kayıtlı Sermayesi” başlıklı 6. Maddesinin ekteki şekilde tadil edilmesine,
Kayıtlı sermaye tavan artırımı ve esas sözleşme değişikliği için Sermaye Piyasası Kurulu’na müracaat edilmesi ve diğer işlemlerin yerine getirilmesi hususlarında Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir.”

Hisseler saat 10.12 itibariyle yüzde 4,58 yükselerek 61,60 liradan işlem gördü.


BERA: Bedelsize onay

BERA: Bedelsize onay

SPK, Bera Holding’in bedelsiz sermaye artırımı başvurusunun onaylandığını duyurdu. Onay hisselere yükseliş getirdi.


Sermay Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan haftalık bültende, Bera Holding’in (BERA) sermaye artırımı başvurusunun onaylandığı açıklandı.

Kurul’dan bedelsizine onay alan Bera Holding, 341.600.000 TL değerindeki mevcut sermayesini, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 341.600.000 TL yükselterek 683.200.000 TL’ye çıkaracak.

Hisseler saat 10.28 itibariyle yüzde 4,12 yükselerek 28,32 liradan işlem gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X