Ekonomi Haberleri

Çin gösterge kredi faiz oranlarını değiştirmedi

Çin, ekonomik istikrara dair yeni işaretler ve zayıflayan yuanın acil parasal gevşeme ihtiyacını azaltmasına bağlı olarak, beklentilere paralel şekilde gösterge borç verme faiz oranlarını sabit tuttu.

Çin bankaları 1 ve 5 yıl vadeli referans temel faiz oranlarını (Loan Prime Rate) Bloomberg anketindeki medyan beklentiye paralel şekilde değiştirmedi.

1 yıllık referans temel faiz oranı yüzde 3,45’te, 5 yıllık referans temel faiz oranı da yüzde 4,20’de bırakıldı. Bu karar, Fed’in faiz toplantısı öncesi yuan üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratmama konusunda ihtiyatlı davranıldığına işaret etti.

Referans temel faiz oranları genellikle Çin Merkez Bankası’nın faiz göstergesiyle uyumlu hareket ediyor.

PBOC de geçen hafta da faizi değiştirmeyerek sabit bırakmıştı. Ancak bu model ağustos ayında PBOC’nin 15, bankaların 10 baz puan indirim yapmasıyla kırılmıştı. Bloomberg Economics de PBOC’nin geçen haftaki pas geçme kararına karşın Çinli bankalardan bugün 5 baz puanlık bir indirimle bu farkı kapamalarını bekliyordu.

PBOC’nin para politikalarından sorumlu direktörü Zou Lan, bankanın zorluklara tepki vermek için “geniş politika alanı” bulunduğunu açıkladı. Bu sabah gazetecilere konuşan Zou, “Merkez bankası konjonktüre karşı ayarlamaları hızlandıracak” dedi.

Bank of New York Mellon kıdemli Piyasa Stratejisti Wee Khoon Chong, “Önümüzdeki ay daha fazla gevşeme adımı atılması ve teşvik önlemleri alınması ihtimali görüyoruz. Faiz indirimini göz ardı etmiyoruz ancak tercih olarak mali genişlemenin faiz indiriminden daha büyük etkiye sahip olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X