Ekonomi Haberleri

Çin, kredi faiz oranlarını indirdi

Çin, bir yıllık ve beş yıllık ana kredi faiz oranlarını Ağustos ayından bu yana ilk kez 10’ar baz puan düşürdü.

Çin Merkez Bankası (PBOC) 1 ve 5 yıl vadeli referans temel faiz oranlarını (Loan Prime Rate) 10’lar baz puan düşürdü ve sırasıyla yüzde 3,55 ve yüzde 4,20’ye çekti.

Ancak bu indirim Bloomberg anket tahminlerinin altında gerçekleşti.

Ankete katılan ekonomistlerin medyan beklentisi faiz oranlarının sırasıyla yüzde 3,55 ve yüzde 4,15’e düşürülmesi yönündeydi. 5 yıllık referans temel faiz oranı ülkedeki mortgage kredileri için bir referans konumunda. Bazı analistler konut sektöründe sıkıntılar nedeniyle 5 yıllık referans temel faizinin daha fazla düşürülebileceği görüşündeydi.

Çinli bankalar, PBOC’nin kararının ardından, kredi faiz oranlarını düşürse de bazı analistler indirim oranını hayal kırıklığı olarak değerlendirdi.

Jones Lang LaSalle Çin Başekonomisti Bruce Pang, “Hem 1 hem de 5 yıllık faizlerin aynı oranda düşürülmesi, politika yapıcıların ‘konut spekülasyon için değil yaşamak içindir’ ilkesi çerçevesinde emlak piyasası hakkında aşırı iyimser bir sinyal vermekten kaçınmak istediğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Mizuho Bank Asya Kur Stratejisti Ken Cheung da 5 yıllık LPR’daki 10 baz puanlık indirimin, sorunlu konut sektörünün canlandırılması için güçlü bir teşvik bekleyenleri bir miktar hayal kırıklığı yarattığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X