Ekonomi Haberleri

Çin Merkez Bankası kısa vadeli borç verme faizini 10 aydır ilk kez düşürdü

Çin Merkez Bankası, kısa vadeli borç verme faiz oranını Ağustos 2022’den bu yana ilk kez düşürdü. Banka’nın bugün gerçekleştirdiği 7 gün vadeli ters repo operasyonunda faiz oranı yüzde 2,0’dan 1,90’a indirildi ve piyasaya 2 milyar yuan verildi.

Çin Merkez Bankası, Kovid-19’un yeniden açılmasının ivme kazanamamasının ardından ülkedeki hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerle uğraşırken Salı günü önemli bir kısa vadeli politika faiz oranını düşürdü.

PBOC, yedi günlük repo yoluyla 2 milyar Çin yuanı (279.97 milyon dolar) enjekte ederek, merkez bankası açıklamasına göre yedi günlük ters repo oranını 10 baz puan indirerek yüzde 2’den yüzde 1.9’a düşürdü. Geri alım sözleşmesi (repo), bir tür kısa vadeli borçlanma faiz oranıdır.

Bu, merkez bankasının Ağustos ayından bu yana yaptığı ilk hareket ve ülkenin en büyük bankalarının geçen hafta mevduat faizlerini düşürmesinin ardından parasal genişlemenin devam edeceğine işaret ediyor.

Hareket, PBOC’nin Perşembe günü açıklanması beklenen orta vadeli kredi faiz oranı kararı öncesinde geldi. Bu arada, bankanın kredi faiz oranı 20 Haziran’da açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X