Şirket Haberleri

Çin’de bir şirket daha krizin eşiğinde

Çinli varlık yönetim şirketi Zhongzhi Enterprise’ın yatırımcılarına likidite krizi içinde olduğunu söylediği belirtildi.

Çin’de Country Garden ile ilgili piyasayı tedirgin eden durum sürerken, bir başka şirketin daha krizin eşiğinde olduğu belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre, Çinli varlık yöneticisi Zhongzhi Enterprise Group yatırımcılara bir likidite kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yaşadığı likidite krizinin tüm finansal sektöre sıçraması riski nedeniyle endişe yaratan Çinli gölge bankacılık şirketi Zhongzhi Enterprise Group Co., borçlarını yapılandırma kararı aldı ve denetim için KPMG ile anlaştı.

Anlaşmanın Temmuz sonunda imzalandığı bilgisini veren kaynaklar, Pekin merkezli şirketin borçlarını yapılandırdıktan sonra yatırımcılara ödeme yapabilmek için varlık satmayı planladığını bildirdiler. Konut piyasasında yaşanan daralma varlık yönetimi yapan ve 137 milyar doların üzerinde varlık yöneten kurumun yaşadığı sorunların derinleşmesine neden olmuştu.

Bu arada resmi veriler her ne kadar konut piyasasının dirençli olduğunu gösterse de emlak aracıları ve özel veri sağlayıcılarına göre tablo çok daha karanlık. Bu veriler Şanghay ve Şenzen’de konut fiyatlarının en az yüzde 15 düştüğüne işaret ediyor. Resmi veriler ise yeni konut fiyatlarının sadece yüzde 2,4 düştüğü yönündeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X