Ekonomi Haberleri

Çin’in önceliği sanayi politikası olacak

Çin yönetimi gelecek yıl sanayi politikasını önceliklendirme kararı aldı.

Çin yönetiminin gelecek yıl sanayi politikasını önceliklendirme kararı, tüketici odaklı teşvikler bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Ülkenin yıllık ekonomik çalışma konferansından yapılan açıklamada, “teknolojik yenilik”, dijital ekonomi ve yapay zeka konularına odaklanılması çağrısında bulunuldu. Toplantıdan çıkan, tüketici harcamalarını teşvik etmenin ötesinde şirketlerin daha yüksek katma değerli ürünler üretmesini destekleme vurgusu, büyümeyi artırmak için daha agresif teşvik çağrısında bulunan bazı ekonomistleri memnun etmedi.

Standard Chartered’ın Çin ve Kuzey Asya Başekonomisti Ding Shuang, toplantının “teknolojide kendine güvenmenin önceki yıllara göre daha önemli olduğunu” gösterdiğini söyledi.

Ekonomist, “Büyük ölçekli bir teşvik belirtisi görmüyorum” diye ekledi. Yu Xiangrong liderliğindeki Citigroup Inc. ekonomistleri de salı günü sona eren çalışma konferansının genel tonunun “ekonomiyi canlandırmak için döngüsel önlemlerden ziyade yapısal reformlara daha fazla güvenmeleri gerektiği” yönünde olduğu yorumunu yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp
Sorularınız mı var?
Merhabalar, nasıl yardımcı olabiliriz?