Şirket Haberleri

Citi’ye göre SVB’nin çöküşünden en çok büyük bankalar kazanacak

Citi’ye göre SVB’nin çöküşünden en çok büyük bankalar kazanacak

Citi analistleri, müşterilerine gönderdikleri bir notta Silicon Valley Bank ve Signature Bank’in çöküşü etrafındaki kargaşanın ardından büyük sermayeli bankaların daha fazla pazar payı elde edebileceğini söyledi.

Analistler, ABD tarihindeki ikinci ve üçüncü en büyük banka iflaslarının ardından birçok mevduat sahibinin, nakitlerini hangi kredi kuruluşlarının yöneteceği konusunda tartışmalar yaşayacağını savundu.

Citi analistleri, büyük banka JPMorgan Chase’in (NYSE:JPM) krizden “en büyük kazanan” olarak çıkmasının muhtemel olduğunu ekleyerek “Asıl soru, kazananların neye benzeyeceği ve biz bunların güçlü çeşitlendirilmiş mevduat franchise’larına ve temiz varlık kalitesine sahip büyük sermayeli isimlere daha fazla ağırlık vereceğine inanıyoruz.” diye yazdı.

“Pazar payının çok büyük bankalara kaymaya devam etmesi riski bir tarafta durmaya devam ediyor ve aksi kanıtlanana kadar küçük bankalar üzerinde bir yük olacak.”

JPMorgan ile birlikte Citi analistleri, Fed verilerine göre ABD’nin en büyük altıncı bankası olan PNC Financial Services Group’un (NYSE:PNC) altını çizdi. Citi, Pittsburgh merkezli kredi kuruluşunu, olası bir anlaşma gerçekleşmeden önce SVB’yi satın almak için potansiyel bir aday olduğu yönündeki raporlara rağmen “çekici” bir başka şirket olarak nitelendirdi.

Citi, bankacılık hisselerindeki son düşüşün “büyük bölgesel bankalar arasında en iyi yönetim ekiplerinden birini” satın almak için bir fırsat sunduğunu söyleyerek PNC’nin notunu “nötr”den “al “a yükseltti.

PNC hisseleri ABD’de piyasa öncesinde sert düşüş yaşadı ve bankacılık sektöründeki daha geniş çaplı düşüşü yansıttı.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X