Kripto Haberleri

Coinbase ve Tron, SEC’in artan baskısının ateşini hissediyor

Coinbase ve Tron, SEC’in artan baskısının ateşini hissediyor

Düzenleyicilerin Tron kurucusu Justin Sun ve destekçisi olan birkaç ünlüye dava açması ve aynı şeyi Coinbase’e (NASDAQ:COIN) de yapmakla tehdit etmesiyle ABD, Çarşamba günü kripto endüstrisinin ateşini yükseltti.

Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), kripto borsalarının iş modellerine ilişkin uzun süredir devam eden anlaşmazlığı doruğa çıkaran hamlelerine devam ediyor.

SEC, resmen Sun’ı Tronix ve BitTorrent gibi token’ları yasa dışı dağıtmakla ve istikrar ve likidite görünümü vermek için piyasayı manipüle etmekle suçladı.

SEC ayrıca aralarında aktris Lindsey Lohan ve rapçi Soulja Boy‘un da bulunduğu, Sun tarafından sosyal medyada varlıklarını tanıtmaları için para ödediği bir grup ünlüye de suçlama yöneltti. Soulja Boy suçlamaları kabul etmeyen iki ünlüden biriydi.

Buna ek olarak SEC, ABD merkezli en büyük kripto borsası olan Coinbase’e, Wells Bildirimi olarak adlandırılan bir bildirim göndererek kayıt dışı menkul kıymetleri yasa dışı şekilde dağıttığı gerekçesiyle, ona karşı da bir yaptırım davası başlatma niyetinde olduğunu belirtti.

2021’de halka açıldığından bu yana %70 değer kaybeden Coinbase hisseleri, piyasa sonrası işlemlerde %10 daha düştü. Bitcoin ve diğer dijital varlıklar %3’ten fazla değer kaybetmediğinden daha sağlam durdu. Bu, büyük ölçüde, Fed’in Çarşamba günü faizleri tekrar yükseltmesiyle, ana akım finansal sistemin çöküşüne bahis yapan kripto meraklılarının desteğinden kaynaklanıyordu.

Coinbase’den yapılan açıklamada, “Personel ile yapılan görüşmelere dayanarak şirket, bu potansiyel yaptırım eylemlerinin, şirketin spot piyasası, stake hizmeti Coinbase Earn, Coinbase Prime ve Coinbase Wallet ile ilgili olacağına inanıyor.” denildi.

Özellikle staking hizmetleri, sıklıkla yüksek getirileri ve değer yaratmak için yatırımcılardan ziyade başkalarının girişimlerine güvenmeleri nedeniyle yıllardır SEC’in hedefindeydi ancak FTX’in çöküşünden bu yana geçen dönemde inceleme belirgin bir şekilde arttı.

Rakip borsa Kraken, Şubat ayında stake hizmetini kapattı ve SEC’e kayıt yaptırmadığı için 30 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Ancak Coinbase yönetimi bu gelişmeden etkilenmedi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tüm bunların finansal sistemimizi reforme etme yolculuğunun bir parçası olduğunu anlasak da yasalar konusunda haklıyız, gerçeklere güveniyoruz ve Coinbase’in (ve daha geniş kripto topluluğunun) mahkeme önüne çıkma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Coinbase ve bu alandaki diğerleri, on yılı aşkın bir süredir SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu arasında, bunları düzenleme yetkisine kimin sahip olduğu konusunda yaşanan saha savaşından faydalanmayı başardı.

CFTC, kripto varlıklarını emtia olarak görürken SEC bunları menkul kıymetler olarak görüyor; bu görüş, stake hizmetlerinin popülaritesinin artmasıyla birlikte ilgi görmeye başladı.

Bununla birlikte Wells Bildirimi, her zaman suçlamalara yol açmaz veya alıcının yasaları çiğnediğine işaret etmez.

Yazar: Geoffrey Smith

via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X