Ekonomi Haberleri

Credit Suisse’te rekor değer kaybı

Credit Suisse'te rekor değer kaybı


ABD’de yaşanana banka iflaslarının etkileri sürüyor. Yaşanan krizin yayılacağı endişeleri büyürken banka hisselerinde değer kaybı devam ediyor. İsviçre bankası Credit Suisse yüzde 30 değer kaybederken ABD’li develer Citigroup ve Wells Fargo da piyasa öncesi işlemlerde yüzde 5’lik düşüş yaşadı.

ABD’de başlayan bankacılık krizinin diğer bankalara sıçrama endişeleri büyürken daha önce zor günle geçiren Credit Suisse tarihi bir değer kaybı yaşayarak yüzde 30 geriledi.

Öte yandan ABD’nin önde gelen banka hisseleri Avrupa bankalarının Credit Suisse Group AG’nin yaşadığı rekor düşüşle birlikte gerilemesi sonrası piyasa öncesi işlemlerde değer kaybetti.

Yaşanan düşüş, Credit Suisse’in en büyük hissedarı olan Saudi National Bank’ın zor günler geçiren İsviçre bankasına daha fazla mali yardım sağlamayı reddetmesinin ardından Avrupa bankalarıyla başlamıştı. Stoxx 600 Bankalar Endeksi yüzde 7’ye varan düşüş yaşarken Credit Suisse hisselerinde değer kaybı tarihindeki en kötü gün olarak kayda geçerek yüzde 30’u buldu.

ABD’de Citigroup ve Wells Fargo yüzde 5’lik düşüş yaşarken SPRD S&P Bank ETF yüzde 4 düştü. Öte yandan Bank of America, JPMorgan Chase, Morgan Stanley ve Goldman Sachs hisselerinde de düşüş gözlendi.

Daha büyük bankalardaki düşüş, yeni müşterilerden gelen milyarlarca doların bölgesel bankalara olan güven sarsması sonrasında geldi. Bank of America’nı yeni müşteri fonların 15 milyar dolardan fazla giriş olduğu gözlendi.

Silicon Valley Bank, Silvergate Capital Corp. ve Signature Bank’ın iflası, son günlerde müşterilerin mevduatlarını çekmesi ve yatırımcıların daha küçük bankaların hisselerini satması nedeniyle sektörde krizin yayılmasına ilişkin korkuları artırdı.

Düzenleyiciler, güveni artırmak için olağanüstü adımlar atarken bunların başında tüm ülkenin mevduatlarını korumak için bankalara bir mevduat destek aracı getirdiler. Öte yandan Fed de orta ölçekli bankalar için daha katı gözetim kuralları düşündüğünü kaydetti. Salı yaşanan ralliye ragmen KBW Banka Endeksi Çarşamba gününden bu yana yüzde 19 geriledi.Credit Suisse’te rekor değer kaybı

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X