Döviz Haberleri

Dolar küresel piyasalarda zayıflıyor fakat dolar/TL rekor kırıyor

Dolar küresel piyasalarda zayıflıyor fakat dolar/TL rekor kırıyor

Bankacılık sektöründe kriz korkusunu başlatan SVB Bankın satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta hisselerinde düşüş olan Deutsche Bank’ın dün yükselmesi ile küresel piyasalardaki kaygılar da azaldı. Dün günü yükselişle kapatan Avrupa borsaları, haftanın ikinci gününe de yükselişle başladı. Stoxx Europe 600 bankacılık endeksi seansın ilk saatinde %2’ye yakın primli işlem görüyor.

Dolar endeksi düşüşte

Endeksler, bankacılık krizi endişelerinin azalması ile yükselirken dolar ise risk iştahının tekrar artması ile zayıflıyor. Haftaya 103,0 seviyesi üzerinde başlayan dolar endeksi, bugün 102,50 seviyesine geriledi. Dolardaki gerileme ile bugün gelişen ülke paralarının çoğunda yükseliş var, ancak TL, %0,10 oranında sınırlı kayıpla negatif ayrışıyor.

Dolar/TL rekor tazelemeye devam ediyor

Kademeli olarak 19 seviyesine yükselen dolar/TL, bu hafta kısa süreli ataklar göstermesinin yanında gün içi seviye olarak rekor tazeliyor. Dün 19,09 seviyesinden işlem gören kur, bugün 19,11’den işlem görüyor. Yıla 18,70’ten başlayan kurda %2 oranında ölçülü bir artış olsa da seviye açısından rekor kırılıyor.

Gelişen ülke paralarında yükseliş var

Bugün gelişen ülke para birimlerinden Macaristan forintiMalezya ringiti ve Tayland bahtı, dolar karşısında en iyi performansı gösteriyor.

Gelişmiş ülke paraları dolar karşısında nasıl fiyatlanıyor?

Gelişmiş ülke paralarından bugün Japon yeni bugün dolar karşısında %0,50 primli işlem görüyor. dolar/yen 131 yakınında işlem görüyor. Paritede zayıf doların yanında Japonya’da bu yıl için 114 trilyon yen tutarında rekor bütçenin onaylanmasının da etkisi var.

Dün 1,08’e çıkan euro/dolar bugün 1,0830’dan işlem görüyor. Paritedeki yükselişe yine zayıf dolar etkisinin yanında ECB yetkililerinden gelen açıklamalar da katkı sağlıyor. Enflasyondaki yükseliş nedeniyle faiz artışlarına devam edileceği notunun metinde yer almasını isteyen yetkililer ile temkinli davranılması gerektiği görüşünde olan yetkililerin toplantısı euro’ya pozitif yansıdı. Yakın vadede paritenin güçlü kalması bekleniyor.

8 Mart’ta 1,18’e gerileyen sterlin/dolar bugün 1,23 üzerinde işlem görüyor. İngiltere’de enflasyonun çok belirgin bir artış göstermesi Merkez Bankasının işi sıkı tutması gerektiğini gösteriyor. Bugün açıklanan mağaza fiyat endeksi %8,9 ile veri ölçüm tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Marketlerdeki gıda enflasyonunu gösteren verideki artışta içecekler ilk sırada yer aldı.

Credit Suisse’in yarattığı krizle zor günler geçiren İsviçre Merkez Bankası, enflasyona karşı faiz artışına devam etti. Bu süreçte 0,94’ten 0,9050 seviyesine gerileyen dolar/frank bu hafta dolardaki zayıflığın etkisiyle 0,9150 civarında işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X