Döviz Haberleri Dünya Haberleri Ekonomi Haberleri Piyasa Haberleri

Dolara Karşı 2 Ayın Zirvesine Çıkan Euro için Görünüm Pozitif

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin beklentileri, euro/dolar paritesinin yükselişine destek oluyor. Bu majör parite, son zamanlarda ECB ve ABD Federal Rezerv (FED) beklentilerindeki ayrışma nedeniyle yükseliş gösteriyor. Şubat ayına ilişkin açıklanan yıllık bazda yüzde 13,3’e gerileyen üretici enflasyonu da pozitif fiyatlamaya destek sağlıyor.

Euro/dolar paritesi, Nisan ayının başında dolara karşı 1,09 seviyesini aşarak iki ayın zirvesine ulaştı. Ancak sonrasında bu seviyenin altına geriledi. ECB’nin faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileri, euro’nun güçlenmesine katkıda bulunuyor.

ING’nin raporunda, paritenin iyi desteklenmeye devam ettiği belirtilirken, ABD ve Avrupa para politikaları arasındaki ayrışmaya dikkat çekildi. ECB üyelerinin bazılarının faiz oranlarını Mayıs ayında artırabileceği yönündeki açıklamalarına rağmen, bu durumun pek olası görünmediği ifade edildi. Şu anda, piyasalar ECB’nin 22 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştireceğini fiyatlıyor.

Ancak ECB’nin sıkılaştırma döngüsünde FED’in gerisinde kalacağı ve politikayı gevşetmek için daha yavaş olacağı düşünülüyor. Piyasanın, ABD bankacılık endişeleri nedeniyle euro/dolar paritesini 1,10 üzerine taşımakta isteksiz olduğu görülüyor. Ancak yılın kalanında paritenin yükseliş göstermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X