Ekonomi Haberleri

Dünyanın en büyük emeklilik fonunda büyük zarar

Dünyanın en büyük emeklilik fonu olan Japonya emeklilik fonu yılın üçüncü çeyreğinde 4,5 milyar dolarlık zarar açıkladı. Fonun varlıklarının dörtte biri Japon tahvillerinden oluşuyor.

Dünyanın en büyük emeklilik fonu olan Japonya’nın devlet emeklilik fonu, Eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde toplam varlıklarında 683,2 milyar yen (4,5 milyar dolar) zarar açıkladı.

Yapılan açıklamada fonun üç aylık dönemde yüzde 0,3 kayıp yaşadığı belirtildi. Toplam varlıklar ise 219,32 trilyon yene (1,45 trilyon dolar) yükseldi.

Yurtiçi tahviller yüzde 2,7 değer kaybederek fonun 2001 yılında finansal piyasalara yatırım yapmaya başlamasından bu yana en hızlı düşüşü yaşadı. Fonun Japon hisse senetleri ise yüzde 2,5 değer kaybetti.

Doların yen karşısında güçlenmesi fonun yurt dışı varlıklarını destekledi. Fonun yurt dışındaki hisse senetlerinde kayıp yüzde 0,1’de kaldı. Japonya dışındaki tahvilleri ise doların bu dönemde yen karşısında yüzde 3’ten fazla değer kazanmasıyla yüzde 0,8 değer kaybetti.

Fonun varlıklarının yaklaşık dörtte biri yerel tahvillerden oluşurken, son kayıp, Japonya Merkez Bankası’nın ultra gevşek para politikasından yavaş yavaş uzaklaşmasıyla menkul kıymetleri tutmanın riskine işaret etti.

Gösterge 10 yıllık tahvillerin getirileri, merkez bankasının teşviklerini uzun vadeli getirilerin yükselmesine izin verecek şekilde ayarlamasının ardından bu hafta son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Eylül ayında sona eren üç aylık dönemde MSCI küresel hisse senedi endeksi yüzde 3,8 ve S&P 500 Endeksi yüzde 3,7 düşerken, Topix yüzde 1,5 değer kazandı. Bu dönemde 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi 73 baz puan yükselirken, gösterge Japon devlet tahvillerinin getirisi 37 baz puan arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X