Ekonomi Haberleri

Emekli ve memur zammında Mayıs enflasyonu sonrası tablo

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon verileri ile emekli ve memurun zam senaryoları da bir kademe daha netleşti. Mayıs ayında doğalgaz tüketiminin sıfırlanmasıyla enflasyonda görülen durgunluk işçi emeklileri ve memurların alacağı zammı da etkiledi. Mayıs ayıyla birlikte Aralık ayına göre enflasyon yüzde 15,26 arttı. Haziran’da enflasyonun artmaması durumunda emekliler yüzde 15,26 zam alacak. Memurların alacağı zam da yüzde 7,26 olacak.

Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla milyonlarca emekli ve memurun alacağı zamlar da netleşmeye başladı.

TÜİK verilerine göre, Mayıs ayı doğalgaz tüketiminin sıfırlanması nedeniyle 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,26 olarak gerçekleşti.

Mayıs verisiyle Haziran’da enflasyon hiç artmasa bile memur ve işçi emeklileri için hesaba konu olan veril yüzde yüzde 15,26 olarak hesaplandı.

İşçi emeklisi Temmuz ayında, ilk altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar kadar zam alacak. TÜİK verilerine göre Mayıs ayında dört aylık enflasyon 15,26 olarak gerçekleşti. Yani işçi emeklisi Haziran’da enflasyon hiç artmazsa yüzde 15,26 zam alacak.

Memur ve memur emeklileri de 2023 yılı için toplu iş sözleşmesine göre ilk altı ay için yüzde 8 ikinci altı ay için yüzde 6 zam ve enflasyon farkını alacak. Böylece memur ve memur emeklisi için son ay hesaba katılmazsa alacakları zam yüzde 7,26 enflasyon farkı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X