Emtia Haberleri

Enerji hisseleri, 2008’den beri en büyük girişe sahip oldu

Enerji hisseleri, 2008’den beri en büyük girişe sahip oldu

Bank of America müşterileri, bankacılık krizine rağmen ABD hisse senetlerini satın almaya devam etti. BofA stratejistleri tarafından özetlenen verilere göre yatırımcılar, geçen hafta ABD hisselerine yaklaşık 3 milyar dolar yatırdı ve bu sırada S&P 500 %1,4 yükseldi.

BofA müşterileri hem tek hisse senedi hem de ETF satın alırken hedge fonlar en büyük alıcılar oldu ve kurumsal ve bireysel müşteriler sırasıyla bir hafta ve üç hafta sonra ilk kez satıcı oldu.

Tartışmasız haftanın en önemli olayı, enerji sektörünün 2008’den bu yana en büyük girişlere tanık olmasıydı.

Stratejistler, “Müşteriler, keyfi (çıkışların ikinci haftası) ve emlak (çıkışların altıncı haftası) hariç tüm sektörlerdeki hisse senetlerinde geniş tabanlı alıcılardı… Finans hisselerinde üst üste üçüncü hafta küçük çaplı girişler görüldü. Perakende ve serbest fon müşterileri finans sektöründe alıcı olurken kurumsal müşteriler sektörde satıcıydı.” diye ekledi.

Öte yandan teknolojide girişler devam ederken malzeme hisseleri, hâlâ en uzun alım serisine sahip. Yine de malzeme, “Bu grubun son aylarda maruziyetini artırmasına rağmen uzun vadeli fon yöneticileri tarafından düşük ağırlıkta kalmaya devam ediyor.” diye belirrtti stratejistler.

“Şirket geri alımları hızlandı ancak yedinci hafta üst üste, tipik sezon trendlerinin altında kaldı. Güçlü bir Ocak ayı nedeniyle S&P 500 piyasa değerinin yüzdesi (%0,056) olarak bu yıl bugüne kadarki kurumsal müşteri geri alımları, şu anda 22’nin en yüksek seviyesinin (%0,055) hemen üzerinde seyrediyor.”

Yazar: Senad Karaahmetovicvia investing.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X